null

Posłuchaj naszej stypendystki na WarszeMuzik

Drukuj otwiera się w nowej karcie
młoda skrzypaczka na tle szarej ściany, w tle fragment ceglanego muru
Maria Sławek

Skrzypaczka Maria Sławek, która otrzymała stypendium artystyczne m.st. Warszawy na rok 2022, wystąpi 6 sierpnia podczas festiwalu WarszeMuzik. Zaprezentuje pieśni Mieczysława Wajnberga w swojej aranżacji.

Koncert z udziałem naszej stypendystki odbędzie się w sobotę 6 sierpnia o godzinie 19.00 na ul. Chłodnej 20 (Kamienica Pod Zegarem). 

Program wydarzenia: 
•    Mieczysław Wajnberg – Koncert Fletowy nr 1 op.75 – Largo
•    Mieczysław Wajnberg – „Biblia cygańska” op.57 do słów Juliana Tuwima  
(opracowanie na głos i trio smyczkowe – Maria Sławek)
•    Mieczysław Wajnberg – „Pieśni dziecięce” op.13 do słów Icchoka Lejbusza Pereca (opracowanie na głos i trio smyczkowe – Maria Sławek) 

WarszeMuzik po raz szósty 
Już po raz szósty w Warszawie odbędzie się cykl mikro-koncertów WarszeMuzik. Przez cały sierpień w sobotnie i niedzielne popołudnia rozbrzmiewać będzie muzyka patrona festiwalu Mieczysława Wajnberga i innych polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia: m.in. Ignacego Friedmana, Aleksandra Tansmana, Andrzeja Czajkowskiego i Władysława Szpilmana. Nie zabraknie też dzieł wielkich kompozytorów, takich jak Ludwig van Beethoven, Maurice Ravel, Franz Schubert czy Gustav Mahler. 

WarszeMuzik to festiwal wędrowny, który prezentuje muzykę polskich kompozytorów w kamienicach-ostańcach na terenie byłego getta warszawskiego. Czasem przystaje w wybranych podwórkach na dłużej. Tak będzie w tym roku – domem dla festiwalu stanie się dziedziniec Kamienicy Pod Zegarem przy ul. Chłodnej 20. W sobotnie popołudnia wystąpią tam m.in. Sara Dragan, Marcin Zdunik, Magdalena Molendowska, Maria Sławek, Katarzyna Budnik, Margarita Slepakova i Dominik Strycharski. Pełny program festiwalu WarszeMuzik 2022 można znaleźć w wydarzeniu na FB

Maria Sławek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie od 2011 roku pracuje w Katedrze Skrzypiec i Altówki, obecnie na stanowisku adiunkta. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg (Wiedeń). Swoje umiejętności doskonaliła także pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Maxima Vengerova i Wandy Wiłkomirskiej. W 2019 roku ukończyła Podyplomowe Studia Polsko-Żydowskie w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Artystka gra na instrumencie Charles’a François Ganda z pracowni Nicolasa Lupota (Paryż 1817).