null

Marian Opania - piękny jubileusz na scenie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
aktor Marian Opania odbiera bukiet z rąk dyrektora Biura Kultury Artura Jóźwika, obok stoi dyrektor Teatru Ateneum Artur Tyszkiewicz
Marian Opania odbiera życzenia z okazji 80. urodzin

Kwiaty, życzenia, gromkie brawa - w Teatrze Ateneum uczczono 80. urodziny Mariana Opani, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Specjalny list z tej okazji przesłał jubilatowi prezydent Warszawy.

Szanowny Jubilacie, wyznał Pan, że gdyby urodził się po raz drugi, nigdy nie zostałby komediantem, bo do tego trzeba mieć wrażliwość motyla, a skórę nosorożca. Na szczęście dla nas aktorem jednak Pan został, co cieszy nas już długie dziesięciolecia. 

Na szczęście też, bezpośrednio po szkole teatralnej związał się Pan z warszawskimi scenami: Studio, Kwadrat, Komedia, a od ponad 40 lat pozostaje wierny Ateneum, który określa swoim drugim domem. Trudno wyobrazić sobie to Ateneum bez Pana, bo przecież swymi rolami i nieustającą obecnością współtworzył Pan i tworzy nadal jego historię i legendę. A przecież tyle jeszcze, niemal niezliczonych, ma Pan dokonań w filmie, telewizji, na estradzie, w piosence. I osobny rozdział – jakże smakowite, doskonałe warsztatowo, pozostające w pamięci, monodramy (...) 

- napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

List oraz bukiet kwiatów, wraz z życzeniami z okazji 80. urodzin, przekazał Marianowi Opani dyrektor Biura Kultury Artur Jóźwik. Wydarzenie-niespodzianka odbyło się we wtorkowy wieczór, tuż po występie Mariana Opani w spektaklu “W progu, czyli tajemnica zaniechanych spodni”. Monodram ten grany jest od dziesięciu lat, a wirtuozerska rola przyjmowana jest entuzjastycznie. Nie inaczej było i tym razem. Jubilat wysłuchał także życzeń od zespołu Ateneum, z dyrektorem Teatru Arturem Tyszkiewiczem na czele. 

Artystyczna kariera 

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 roku w Puławach. Studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, którą ukończył w 1964.

Od początku pracy zawodowej najważniejsza była dla niego praca w teatrze. W latach 1964-1971 występował w Teatrze Klasycznym w Warszawie, następnie w Teatrze Studio (1971-1977),  Kwadrat (1978) i Komedia (1979-1981). Od 1981 jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie, gdzie od 2013 roku można podziwiać jego aktorską wirtuozerię w sztuce „W progu” Glena Bergera w reżyserii Bartka Konopki. Za rolę w spektaklu „Ojciec” F. Zellera w reż. Iwony Kempy otrzymał Nagrodę im. C. K. Norwida – za najlepszą role męską. W 2022 roku przygotował na Scenie 61 monodram „Meneliada” Jerzego Niemczuka. 

Na dużym ekranie Marian Opania zagrał w filmach m.in. Kazimierza Kutza, Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Antoniego Krauzego, Janusza Zaorskiego, Wojciecha Marczewskiego. 

Jest laureatem wielu nagród, w tym: 2004 – Wielki Splendor - nagroda Teatru Polskiego Radia za mistrzowskie kreacje w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia i za twórczy wkład w rozwój radia artystycznego; 2015 – Wielka Nagroda XV Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Telewizji; 2018 – Nagroda im. Norwida za rolę w spektaklu „Ojciec”.