null

56. rocznica Marca'68 - Warszawa pamięta

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Marzec'68"

Studencki wiec na Uniwersytecie Warszawskim 8 marca 1968 roku, brutalnie stłumiony przez władze komunistyczne, stał się iskrą zapalną jednego z najbardziej złożonych kryzysów społeczno-politycznych w powojennych dziejach Polski. Jego skutkiem była pacyfikacja polskiego życia intelektualnego oraz wymuszona emigracja 13 tysięcy polskich Żydów. Jak co roku Warszawa przypomina o wydarzeniach marcowych.

Fundacja Shalom, Teatr Żydowski oraz Centrum Kultury Jidysz zapraszają na spotkanie upamiętniające wydarzenia Marca’68 oraz na uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na Dworcu Gdańskim. 

W tym symbolicznym miejscu wspomnimy tych, którzy w marcu 1968 roku, zostali zmuszeni by zostawić swoje życie, przyjaciół, pracę, domy w Polsce i wyjechać w nieznane. Zawsze będziemy pamiętać - my, którzy zostaliśmy

- tak na spotkanie zaprasza Gołda Tencer, pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia.

Uroczystość przy pamiątkowej tablicy na Dworcu Gdańskim odbędzie się w piątek 8 marca o godzinie 11.00. 

Kamienna tablica wmurowana w ścianę Dworca Gdańskiego z napisem "Tym którzy po marcu 68 wyjechali z Polski z dokumentem podróży w jedną stronę. Tu więcej po sobie zostawili niż mieli". Poniżej logotyp Fundacji Shalom i dopisek Marzec 68

Marzec’68 na ekranie

W ramach 56. rocznicy wydarzeń marcowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje pokaz specjalny filmu "Marzec ‘68" w reż. Krzysztofa Langa, a po projekcji – spotkanie i dyskusję z udziałem gości: historyka Jana T. Grossa oraz Krystyny Naszkowskiej, autorki książki "Wygnani do Raju" (o emigracji Marca ’68). Pokaz i spotkanie organizuje Fundacja “Kamera Dawida”, Warsaw Jewish Film Festival.