null

Marcowe premiery teatralne - kolorowe i głośne

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Scena ze spektaklu - przytłumione światła, dwaj mężczyźni klęczą na materacach gimnastycznych, jeden trzyma dłoń drugiego, dookoła sprzęt, kamery
"Piękny początek" w Teatrze Studio | Autor: Sisi Cecylia

Warszawskie teatry zapraszają na swoje najnowsze produkcje. Pierwsza z marcowych premier już jutro, w Teatrze Studio - “Piękny początek” w reżyserii Roba Wasiewicza. Nowe przedstawienia zagrają także Och-Teatr, Teatr 21, Teatr Żydowski i Powszechny. Wszystkie te wydarzenia dofinansowało Miasto Stołeczne Warszawa.

„Piękny początek” 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się poza kadrem, gdy w filmie zbliża się katastrofa? „Piękny początek” to niezwykła produkcja, która przygląda się temu, co mogłoby być, gdyby ikonicznym postaciom filmowym przyjrzeć się bliżej, niż pozwala na to hollywoodzka kamera. Poznaj historie miłości, heroizmu oraz tajemnice, które ujawniają się w najmroczniejszych chwilach. Czy jesteś gotowy na przełamanie konwencji i odkrycie nowego piękna w katastrofie?

Twórcy spektaklu, który będzie miał premierę 8 marca w Teatrze Studio, przyglądają się wątkom z filmów takich jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” i „Interstellar”, które napędzają narracje katastroficzne. „Piękny początek” w reżyserii Roba Wasiewicza to próba powołania obrazów niemożliwych i rozbijających stare konwencje, inspirowanych scenami, które mogły się wydarzyć poza kadrem i bez świadków. 

„Ciemny grylaż” 
Najnowsza premiera Och-Teatru to powrót komedii Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma, której cenzura PRL w latach 70. ubiegłego wieku nie dopuściła na scenę w legendarnym warszawskim STS-ie. Po raz pierwszy udało się ją wystawić dopiero po zwycięstwie „Solidarności”, jesienią 1980 r. w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Rzecz dzieje się w redakcji gazety, niby w Rumunii, ale polski widz od razu odkryje ten kamuflaż. Niby też chodzi o lata 70., ale znów nietrudno będzie rozpoznać mechanizmy znane i z całego PRL-u, i z ostatnich - oby też bezpowrotnie minionych - lat. Lepiej jednak ostrzegać (bo historia lubi się powtarzać, jeśli o niej zapominamy), a przy okazji – uśmiać do łez.

Premiera sztuki „Ciemny grylaż” odbędzie się 17 marca w Och-Teatrze. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy.

„Miasto bez Żydów” 
Teatr Żydowski zaprasza 22 marca na premierę spektaklu „Miasto bez Żydów” w reżyserii Karoliny Kirsz i wg jej scenariusza, na motywach powieści Hugo Bettauera. Była to pierwsza w Europie antyfaszystowska powieść, ukazała się w Austrii w 1922 roku, a jej polski przekład pojawił się w 1925 roku. 

W „Mieście bez Żydów” Bettauer w groteskowy i prześmiewczy sposób opowiada - jak mu się wydaje historię fantasy: wypędzenia z Austrii wszystkich Żydów. Kiedy do tego dochodzi, Wiedeń okazuje się martwym miastem, bez kultury i z upadającą gospodarką. Spektakl w reż. Karoliny Kirsz analizuje mechanizmy wykluczenia oraz przygląda się temu, jak często nasze deklaracje ideowe rozmijają się z rzeczywistością.

„Siedem historii okrutnych”
22 marca Teatr 21 zaprasza na premierowy pokaz „Siedmiu historii okrutnych” w reżyserii Justyny Wielgus. To spektakl o relacjach ludzko-zwierzęcych, w których zwierzęta stają się równorzędnymi bohaterami opowieści. 

W tym przedstawieniu średniowieczny moralitet spotyka się z kinem moralnego niepokoju, dzieci kwiaty celebrują wolność i dokonują eksperymentów na nieludzkich istotach, Goya spotyka się z Pigcassem i w nowy sposób patrzy na swoje obrazy wykorzystujące wizerunki zwierząt, Święty Guinefort – pies rasy wyżeł czczony od XIII wieku w okolicach francuskiej miejscowości Villars-les-Dombes - spotyka się z Georgem Bernardem Show, autorem Pigmaliona, by podyskutować o eugenicznych poglądach pisarza, w tym spektaklu krowy dokonują aktów odwagi i przekraczają granice. Wszystkie te historie łączy w jedno ikona kina, nazywana filmowym zwierzakiem, obrończyni zwierząt wspaniała Brigitte Bardot.

Premiera „Siedmiu historii okrutnych” jest częścią międzynarodowego programu Pokaż język, realizowanego przez Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21. 

„Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt”

Co dziś stałoby się z Agnieszką, bohaterką „Człowieka z marmuru”, legendarną wojującą artystką, która walczyła o sprawiedliwość i prawdę? Czy dalej walczyłaby o wykluczonych, czy korzystałaby z tego, co przyniosła jej transformacja? Czy nadal reżyserowałaby filmy?

Twórcy „Człowieka z papieru. Antyopery na kredyt” odwołują się do „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta i fantazjują o nigdy niedokończonym trzecim filmie Andrzeja Wajdy z cyklu „Człowiek...”. Nowy spektakl Teatru Powszechnego w reżyserii Jakuba Skrzywanka to Gala pełna blichtru, splendoru, blasku i sztucznych cyrkonii. Ale będzie to Gala o biedzie, więc aż tak bardzo wesoło nie będzie – uprzedzają organizatorzy. Spektakl będzie miał swoją ogólnopolską premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (16 marca), w Warszawie premiera odbędzie się 23 marca.