null

Uczta dla miłośników filmów dokumentalnych!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rozpoczyna się 19. Millennium Docs Against Gravity - festiwal współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę. Pokazy filmów dokumentalnych z całego świata odbywać się będą w pięciu stołecznych kinach, a na przełomie maja i czerwca także online.

19. edycja Millennium Docs Against Gravity jest pełna nowości. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych, pojawiły się też nowe sekcje, zaplanowano także dwie retrospektywy - Susan Sontag i Billa Morrisona. 

‘Made in Poland’

Jak co roku podczas Millennium Docs Against Gravity swoje światowe i europejskie premiery będą mieć znakomite filmy polskie. Między innymi filmy, które powstały dzięki finansowemu wsparciu z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego – “Bestie ze Złego” czy “Pisklaki”. W sumie osiem produkcji będzie walczyć o Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda dla Najlepszego FIlmu
Krótkometrażowego we współpracy z platformą TikTok oraz Nagroda dla Najlepszego Filmu dla
Młodej Widowni we współpracy z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

Głos w ważnej sprawie 

Podczas gali otwarcia publiczność obejrzała przejmującą i spektakularnie zrealizowaną opowieść o walce o przetrwanie - “Terytorium” w reżyserii Alexa Pritza. W brazylijskiej Amazonii plemię Uru-eu-wau-wau musi zmierzyć się z osadnikami, farmerami i poszukiwaczami cennych minerałów, którzy powoli osaczają ich, pozbawiając terytorium. Agresja rodzi agresję i w tym dokumentalnym thrillerze obserwujemy, jak wygląda coraz bardziej brutalna walka między dwoma stronami sporu, którego stawką jest życie ludzi i przyszłość kluczowego dla planety obszaru. 

Otwarcie festiwalu filmem dotyczącym ekologii to zaproszenie publiczności do odkrycia innych tytułów w tegorocznej sekcji “Klimat na zmiany”, towarzyszącej konkursowi o ufundowaną przez stolicę Green Warsaw Award. Filmy ubiegające się o tę nagrodę podsumowują sytuację, w której obecnie znajduje się planeta, to także opowieści o nadziei, jaką dają naukowe poszukiwania strategii zmiany kierunku cywilizacyjnego rozwoju. 

Festiwal równości

Festiwal Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny zachowa parytet - wszystkie prezentowane w programie filmy zostały wyreżyserowane równo przez 90 kobiet i 90 mężczyzn. W Konkursie Głównym przeważają twórczynie - najlepsze filmy dokumentalne stworzyło 8 reżyserek i 6 reżyserów. W składach jurorskich, w których zasiada 21 osób, znalazło się 12 kobiet i 9 mężczyzn. O potrzebie równości i różnorodności opowiada także wiele filmów prezentowanych podczas 19. Millenium Docs Against Gravity.

Część kinowa festiwalu odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Bydgoszczy. Od 24 maja do 5 czerwca potrwa część online.