Miasta ukraińskie. Śladami rosyjskich bomb - wykład w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

20.05.2022 18:00 - 20.05.2022 19:30

W ciągu ośmiu lat wojny oraz trwającej już niemal miesiąc pełnej inwazji Rosji na Ukrainę zniszczona została ogromna liczba budynków, zabytków i obiektów architektonicznych. Niektóre miasta we wschodniej Ukrainie i regionie Kijowa zostały praktycznie zmiecione z powierzchni ziemi. Udostępniane w Internecie dziesiątki tysięcy zdjęć zbombardowanych budynków stopniowo powszednieją i zamieniają się w pozbawione kontekstu obrazy ruin.

Bucha, Volnovakha, Shchastya, Dom Słowa, Plac Wolności, Zakłady Lotnicze Antonov, Izolyatsia, Azovstal, Teatr Dramatyczny w Mariupolu. W serii spotkań „Miasta ukraińskie. Śladami rosyjskich bomb” chcemy przybliżyć międzynarodowej publiczności znaczenie tych nazw. Zaproszeni do udziału w cyklu ukraińscy badacze oraz historycy architektury i sztuki, którzy w ciągu ostatnich 8 lat żyli i pracowali w tych miejscach, opowiedzą nam ich historie.

źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej