null

Miastomijanie w Galerii W-Z

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.05.2024 09:00 - 10.06.2024 23:00
Galeria W-Z, schody ruchome Trasy W-Z
Zdjęcie z widokiem na blok mieszkalny ze ścianą pokrytą starym, niewyraźnym muralem. Na pierwszym planie wesołe miasteczko z kolorowymi dmuchanymi konstrukcjami i karuzelą typu młyńskie koło.

„Miastomijanie” to opowieść o warszawskich muralach – zarówno z okresu PRL, jak i współczesnych. Wystawa, którą można oglądać w Galerii W-Z przy pl. Zamkowym, prezentuje miejskie malowidła z trzech okresów: z 2024 roku, końca pierwszej dekady XXI wieku i drugiej połowy lat 80. XX wieku.

Wystawa jest głównym wydarzeniem projektu Miastomijanie”. Złożą się na niego także wycieczki i warsztaty. Projekt opowie o tym, jakie historie kryją warszawskie ściany.

Zastanawiamy się w nim nad kondycją i przemijaniem warszawskich murali reklamowych. Pytamy również o dzisiejszą rolę murali artystycznych i strategie postępowania z tym coraz bardziej dominującym zbiorem prac – od 1989 roku murale wypełniły ponad 430 ścian i stały się najpopularniejszą formą sztuki w przestrzeni publicznej prawie wszystkich dzielnic Warszawy.

Wystawa Miastomijanie będzie prezentowana: 

  • 27 maja – 10 czerwca – Galeria W-Z przy pl. Zamkowym (schody ruchome trasy W-Z), Krakowskie Przedmieście 87/89;
  • 1-31 lipca  – bulwar gen. George’a Smitha Pattona nad Wisłą (na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej).

Na wystawie zestawiamy ze sobą fotografie murali z trzech okresów: z 2024 roku, końca pierwszej dekady XXI wieku i drugiej połowy lat 80. XX wieku. Autorem tych pierwszych jest fotoreporter Michał Niwicz, który przez 15 lat dokumentował odchodzące reklamy ścienne. Autorem fotografii malowanych ścian z czasów świetności jest Eustachy Kossakowski. Zdjęcia te pokazujemy dzięki uprzejmości Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wszystkie wydarzenia projektu Miastomijanie” są dostępne bezpłatnie. Oprócz wystawy projekt obejmuje także oprowadzania kuratorskie, wycieczki, warsztaty i dyskusje.

Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy. 

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia