null

Miasto w obiektywie mistrza. Nowa wystawa w DSH

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zielonym tle czarno-białe zdjęcie Warszawy sprzed lat - budynek i ludzie chodzący po ulicy. Napis "Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego 17 marca -25 września 2022"
Autor: materiały Domu Spotkań z Historią

17 marca w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20 zostanie otwarta nowa wystawa "Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego". Prace jednego z najwybitniejszych polskich fotografów architektury oglądać będzie można do 25 września.

Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej.

Zespół kuratorski - historyczka i krytyczka sztuki Marta Leśniakowska i fotograf Tomasz Kubaczyk - spośród niemal siedmiu tysięcy negatywów (w większości szklanych) i odbitek wybrali 95 zdjęć.

Wystawa w Domu Spotkań z Historią jest pierwszą tak dużą prezentacją fotografii Czesława Olszewskiego. Tworzą ją zdjęcia z archiwów Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Warszawy, a także zbiorów prywatnych prof. Andrzeja Olszewskiego. Znalazły się na niej fotografie wykonane w Warszawie, Gdyni, Ciechocinku oraz Nowej Hucie — zarówno przedwojenne, jak i niepublikowane wcześniej zdjęcia powojenne. Pokazujemy budynki dobrze znane warszawiakom i warszawiankom — kamienicę Jana Wedla, charakterystyczny „dom pod żaglem” czy Prudential (obecnie Hotel Warszawa), a także spektakularne, ale nieistniejące już modernistyczne pawilony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Salon Polskiego Fiata czy Stadion Dziesięciolecia.

Wystawie towarzyszy polsko-angielski album, który tworzą zdjęcia wybrane przez prof. Martę Leśniakowską i fotografa Tomasza Kubaczyka.

Zdjęcia Czesława Olszewskiego staną się częścią bezpłatnej aplikacji „Wasza Warszawa”. Wraz z kontekstami historycznymi i ciekawostkami pozwolą ruszyć na spacer po modernistycznym mieście lub przyjrzeć się mu w domowym zaciszu.