null

Ciało myślące i czujące - orędzie na Dzień Tańca

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Czarno-biale zdjęcie przedstawia zespół taneczny podczas próby spektaklu, wszyscy leżą na ziemi
Spektakl taneczny w Teatrze Studio

29 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Fundacja na rzecz Sztuki Tańca (FST) zwraca się do wybitnych polskich artystów i artystek sztuki tańca o podzielenie się swoimi refleksjami z okazji ich święta. W tym roku głos zabiera prof. Ewa Wycichowska.

Oto fragment orędzia Ewy Wycichowskiej na tegoroczny Międzynarodowy Dzień Tańca: 

W tańcu mówimy ciałem, a ono nie kłamie, jest medium trudno poddającym się wewnętrznej manipulacji. Samo z siebie, niejako autonomicznie, opowiada o człowieku – tym najprawdziwszym.

Ludzkie ciało jest najbardziej wyjątkowym tworzywem dostępnym człowiekowi. Jest najczulszym instrumentem, a jego twórczy geniusz nie zależy od wykształcenia czy wieku. Naznaczone „liniami papilarnymi” pojedynczej osoby, a jednocześnie wypowiadające się w uniwersalnym języku całego gatunku - niesie najpełniejszą opowieść o człowieku i łączy nas w swojej różnorodności, będąc fuzją przejawów fizycznych i duchowych, jako forma sztuki jest twórczością człowieka najbardziej elementarną i pierwotną.

Pełny tekst orędzia można znaleźć na stronie e-teatr.

Prof. dr hab. Ewa Wycichowska to tancerka, choreografka, pedagożka, nauczycielka akademicka, profesora sztuk muzycznych, od wielu lat kieruje Zakładem i Katedrą Tańca UMFC w Warszawie. Inicjatorka powstania tam nowych specjalności: Choreografia i Teoria Tańca, Taniec Współczesny i Podyplomowych Studiów Teorii Tańca UMFC w Warszawie. Obecnie wykłada na kierunku Taniec w kulturze fizycznej AWF w Poznaniu i Dyrektor Artystyczny Dancing FairPlayce Poznań. 

Wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi. W 1980 roku debiutowała jako choreografka utworem “Głos kobiecy” z muzyką Krzysztofa Knittla w Teatrze Wielkim w Łodzi. Jest autorką ponad 80 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych i ostatnio na Kubie.