null

27 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na scenę teatralną - zasłonięta czerwona kurtyna, publiczność siedząca na widowni.
Autor: m.st. Warszawa

Specjalne wydarzenia, spektakle, oprowadzania, zniżki na bilety i spotkania z aktorkami i aktorami - to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez warszawskie teatry z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku polskie orędzie z okazji teatralnego święta napisała mieszkająca i pracująca w Warszawie ukraińska reżyserka, Switłana Oleszko.

„Polskie teatry ratowały ukraiński teatr” – podkreśla Switłana Oleszko, reżyserka i dyrektorka teatru w Charkowie, która od roku mieszka i pracuje w Warszawie. 

Jestem uchodźczynią. Do Warszawy przyjechałam z jedną walizką, którą spakowałam już w 2014 roku – po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Przyjechałam tu rok temu przerażona i zdezorientowana.

 

Rok temu 27 marca teatry w Polsce wywiesiły na swoich gmachach napis: „dzieci”. Nie sposób nie docenić tego pięknego politycznego i teatralnego gestu wsparcia dla najbardziej znanego ukraińskiego teatru – teatru w Mariupolu, który został zbombardowany przez Rosjan. Był to symbol wsparcia dla wszystkich Ukraińców.

- mówi w swoim wystąpieniu Switłana Oleszko.

Orędzie międzynarodowe z okazji teatralnego święta przygotowała w tym roku egipska aktorka Samiha Ayoub. 

Do wszystkich moich przyjaciół – artystów teatralnych z całego świata. Piszę do Was to przesłanie w Międzynarodowy Dzień Teatru i choć czuję się ogromnie szczęśliwa, że do Was przemawiam, jednocześnie drżę z powodu cierpienia, którego wszyscy – artyści teatralni i nieteatralni – doświadczamy [...]. Niepewność jest skutkiem tego, z czym musimy mierzyć się wobec licznych konfliktów, wojen i katastrof naturalnych. Niszczą one nasz świat materialny, duchowy i rujnują życie psychiczne

– tak zaczyna się to wystąpienie (pełny tekst w załączniku).

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku i jest obchodzony zawsze 27 marca. Tego dnia publikowane jest przesłanie wybitnego człowieka teatru, odbywają się także specjalne spotkania i spektakle.

W Warszawie można na przykład zapolować na darmowe lub zniżkowe bilety do teatrów, zwiedzać sceny i kulisy teatralne, wziąć udział w czytaniach performatywnych.  

Zapraszamy do stołecznych teatrów! A wszystkim ludziom teatru życzymy energii, pasji i zawsze pełnej widowni! 

Kto chodzi do teatru?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru stołeczny Teatr Studio opublikował raport, opierający się na wynikach badania ankietowego skierowanego do obecnej i potencjalnej publiczności tego teatru. Kwestionariusz, składający się z 40 pytań, został wypracowany wspólnie przez osoby z różnych działów instytucji, a następnie skonsultowany przez członków stowarzyszenia Instytut Badań Organizacji Kultury.

Anonimowa ankieta, składająca się z czterech części (metryczka, uczestnictwo odbiorców w kulturze, korzystanie z oferty teatru, zmiany nawyków kulturalnych będące skutkiem pandemii) została wypełniona 615 razy (od 1 grudnia 2022 roku do 2 lutego 2023 roku). Na tej podstawie udało się stworzyć ogólny profil odbiorcy/odbiorczyni. Pełny raport dostępny jest TU.
 

 

Załączniki: