null

Katarzyna Surmiak-Domańska nagrodzona przez młodzież

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych im. K. Moczarskiego

Młodzieżowe Kluby Historyczne nagrodziły Katarzynę Surmiak-Domańską za jej książkę “Czystka”. Reporterka odebrała pamiątkowy "Ołówek" - statuetkę pasująca do "Temperówki Kazimierza Moczarskiego".

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego stymulują modę na czytanie książek historycznych wśród uczniów szkół średnich. W dniach 24-26 listopada Kluby znów spotkały się na dorocznym zjeździe – w salach Domu Spotkań z Historią i Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.

Oswajanie historii

Rozmowy rówieśników w Młodzieżowych Klubach Historycznych, zarówno w szkole, jak i na spotkaniu w Warszawie, a także ich opinie i wnioski z poprzednich lat, pokazują, że historię w szkole można oswoić.

W Klubach robimy to, na co nie ma czasu na lekcji historii lub języka polskiego. Na temat Grzegorza Przemyka, Ireny Sendlerowej czy Ludwika i Hanny Hirszfeldów nauczyciel goniący z realizacją programu może wspomnieć na lekcjach często jednym zdaniem. 

Klubowicze wręczają od 2016 roku swoją nagrodę podczas uroczystej gali Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w Warszawie. Jest nią "Ołówek", statuetka pasująca do "Temperówki Kazimierza Moczarskiego". W tym roku otrzymała ją Katarzyna Surmiak-Domańska za książkę “Czystka”. Rok wcześniej “Ołówek” odebrała Karolina Sulej, za książkę “Rzeczy osobiste” (książka, wydana w 2020 roku, była w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego). 

Katarzyna Surmiak-Domańska

Reporterka, z wykształcenia romanistka. Od ponad 20 lat związana z działem reportażu „Gazety Wyborczej”. Pracowała także jako dziennikarka radiowa i telewizyjna. Autorka książek z kategorii literatury faktu takich jak: „Mokradełko” (2012, 2022), „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015, 2020), „Kieślowski. Zbliżenie” (2018), „Czystka” (2021). Od założenia w 2010 roku Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu współpracuje z nią jako wykładowczyni i tutorka. Członkini polskiego PEN Clubu. Przewodnicząca jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.