null

Moje Ateneum: Janusz Warmiński

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
18.10.2022 19:00 - 18.10.2022 21:00
Na zdjęciu Janusz Warmiński, na czarno z logiem teatru tekst: "Moje Ateneum, cykl spotkań z aktorami Teatru Ateneum, O Januszu Warmińskim, 18 października, godzina 19, prowadzenie Jacek Wakar".
Moje Ateneum: Janusz Warmiński

Bohaterem czwartego spotkania z cyklu "Moje Ateneum" jest Janusz Warmiński. Cykl ten to spotkania-rozmowy z aktorami Teatru Ateneum.

Szefował warszawskiemu Teatrowi Ateneum przez 42, słownie czterdzieści dwa lata, między 1952 a 1958 oraz 1960 a 1996 rokiem. Można bez najmniejszej przesady powiedzieć, że Ateneum to On, gdyż zbudował pozycję oraz niepowtarzalny klimat sceny na Powiślu, stając się przy tym uosobieniem dyrektora niemal idealnego. W teatrze był pierwszy – wychodził ostatni. Zawsze znajdował czas, by chociaż rzucić okiem na wieczorne przedstawienie, a potem dawał uwagi. Choć często były jednozdaniowe, wielu aktorów Ateneum pamięta je do dziś.

Był dżentelmenem w każdym calu. Mawiali na Niego Chińczyk, bowiem po Jego twarzy trudno było odgadnąć targające Dyrektorem emocje. Trzymał się w cieniu, ale od Niego zależało najwięcej. Poświęcił się bez reszty temu miejscu, chcąc przeprowadzić je przez pełen zawirowań i kompromisów czas PRL-u. Taki był Janusz Warmiński. 30 września minęła 100. rocznica urodzin legendarnego dyrektora Teatru Ateneum. Z tej okazji spotkanie z cyklu Moje Ateneum w październiku będzie mieć specjalny charakter.

źródło: Teatr Ateneum

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.