null

Spotkanie w MSN: Róża jest różą

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
25.06.2024 18:00 - 25.06.2024 20:00
Muzeum Nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny")
Tradycyjny wiejski dom z charakterystycznym, lekko pochylonym dachem pokrytym dachówkami. Ściany budynku pomalowane są na biało z niebieskim pasem u dołu, a po obu stronach drzwi wejściowych znajdują się kolorowe, ręcznie malowane motywy kwiatowe. Przed domem, po prawej stronie, stoi pies, a obok niego znajduje się niewielka, zadaszona przestrzeń używana prawdopodobnie jako składzik lub miejsce dla zwierząt. Na ziemi przed domem widoczne są kałuże, co sugeruje, że niedawno padał deszcz. W tle po prawej stronie widać drzewo, a na niebie unoszą się białe chmury, wskazując na pogodny dzień.
Zalipie, fot. z archiwum BWA Tarnów

MSN zaprasza na spotkanie na wystawie „Tygrys W Ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” - „Róża jest różą”. O Malowanej Wsi Zalipie i Sztuce Współczesnej. Spotkanie z udziałem Ewy Łączyńskiej-Widz, Magdaleny Miłoś i Jadwigi Sawickiej

W czasie spotkania uczestnicy przyjżą się Zalipiu, malowanej wsi leżącej w okolicach Tarnowa w Małopolsce, gdzie od końca XIX wieku mieszkańcy ozdabiają swoje domy malowanymi kwiatami. Zalipie zostało dla etnografów odkryte w 1905 roku, potem w latach 40. XX wieku było licznie odwiedzane przez polskich i zagranicznych badaczy kultury ludowej.  

Współczesne Zalipie, którym etnograficznie opiekuje się Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jest ważnym punktem na turystycznej mapie regionu. Malarstwo z Zalipia i sztuka współczesna połączyły się na wystawie Róża jest różą, prezentowanej w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie (kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz i Jadwiga Sawicka, 2013), na której pokazano prace m.in. Alicji Czerneckiej-Mikrut, Iłariona Daniluka „Zenka”, Pauliny Dębosz, Poli Dwurnik, Jana Gryki, Marka Horwata, Lili Kalinowskiej, Yayoi Kusamy, Edmunda Monsiela, Moniki Sosnowskiej oraz artystów i artystek z Zalipia. W ramach wystawy powstała rzeźba Maurycego Gomulickiego Melancholia, która aktualnie stoi przed warszawską Królikarnią.


Tytuł wystawy “Róża jest różą” i niniejszego spotkania pochodzi z wiersza Gertrudy Stein, który jest choć kulturowo i geograficznie odległy od Zalipia i twórczości Marii Prymaczenko, to wydaje się ciekawym odniesieniem. Jego tautologiczna forma przywodzi na myśl ornament, który wymknął się spod kontroli i zaczyna żyć własnym życiem. 


Na uczestników spotkania czekać będą pamiątkowe pocztówki z wystawy “Róża jest różą”.

Szczegóły online
 

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia