null

Etnoniedziela: Kwietna, Wierzbna, Palmowa - warsztaty familijne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
02.04.2023 12:00 - 02.04.2023 14:00
kolorowy plakat zapowiadający warsztaty Etnoniedziela - w tle elementy służące kreatywnym działaniom, między innymi barwne nitki, nożyczki, wycinanki, szmaciane lalki; na środku napis Etnoniedziela. Kwietna, Wierzbna, Palmowa
Muzeum Etnograficzne zaprasza

Etnoniedziele w Muzeum Etnograficznym to kultowy już cykl edukacyjnych warsztatów dla dzieci, podczas których doświadczone edukatorki-etnografki w angażujący sposób przekazują uczestnikom i uczestniczkom wiedzę oraz ciekawostki o tradycjach świata. Najbliższe spotkanie w niedzielę 2 kwietnia.

Muzeum Etnograficzne zaprasza najmłodszych (dzieci od lat 6) w Niedzielę Palmową, zwaną również Kwietną lub Wierzbną, która jest początkiem najważniejszych obchodów Wielkanocnych – otwiera Wielki Tydzień.

Upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to jej mieszkańcy, na znak hołdu, słali mu pod nogi gałęzie palmowe. Na tę pamiątkę w kościołach święcone są palemki zrobione z zimozielonych roślin uwitych wokół gałązek kwitnącej wierzby lub misternie splecione z suszonych czy bibułkowych kwiatów.

Podczas zajęć można będzie poznać dawne, ciekawe zwyczaje związane z poświęconą palmą wielkanocną. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów przygotują palemki w stylu kurpiowskim, ozdobione bibułkowymi dzwonkami.

Wielki Tydzień to również czas przygotowywania pisanek do świątecznego koszyczka. W drugiej części spotkania zaplanowano zdobienie wydmuszek techniką woskową i rozmowę o tym, do czego mogły służyć wielkanocne pisanki.

Wstęp: 45 zł/osoba
Zapisy: bilety@ethnomuseum.pl

Źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne
 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap