null

Żegnamy wystawę Bohdana Butenki na Koziej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Barwna ilustracja przedstawiająca Gapiszona w pasiastym ubraniu, który w rękach trzyma roślinę doniczkową, dookoła inne, puste donice.
Gapiszon | Autor: Bohdan Butenko

To już ostatnie chwile familijnej wystawy „Butenko dla małych i dużych”. Ekspozycja w Muzeum Karykatury będzie czynna tylko do niedzieli 29 października. Na wystawie można zobaczyć prawie 450 prac Bohdana Butenki, jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów.

Główna część wystawy to wybór żartów rysunkowych i krótkich humorystycznych form komiksowych, w tym oryginalnych plansz z przygodami Gapiszona. Zaprezentowane zostały takze skarby odnalezione w archiwach rodzinnych autora - projekty niewydanych książek i książek przygotowanych dla zagranicznych wydawców, niepublikowane ilustracje i kolaże, plansze telewizyjne, klisze animacyjne, abstrakcyjne grafiki, pejzaże z egzotycznych podróży i realistyczne ćwiczenia warsztatowe.

Bohdan Butenko był tytanem pracy i perfekcjonistą. Zaprojektował i zilustrował kilkaset książek, współpracował z czołowymi polskimi czasopismami, był autorem scenografii teatralnych i telewizyjnych. Na wystawie w Muzeum Karykatury można zobaczyć blisko 150 oryginałów historyjek z przygodami Gapiszona

– mówi Michał Rzecznik, współkurator wystawy.

Mniej znaną częścią spuścizny Bohdana Butenki jest twórczość humorystyczna. Pomimo publikacji w „Szpilkach” i „Przekroju” ojciec Gapiszona nie zdołał zaistnieć w świadomości polskich odbiorców jako rysownik stricte satyryczny. W Muzeum Karykatury po raz pierwszy prezentowany jest tak szeroki wybór prac humorystycznych Butenki, publikowanych między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Danii i Szwecji.

Wystawie “Butenko dla małych  i dużych” towarzyszy pięknie wydany katalog. Premiera wydawnictwa odbędzie się w przedostatnim dniu ekspozycji.