Przekrój przez Mroza - wystawa w Lengrenówce

Plakat zapowiadający nową wystawę Muzeum Karykatury - rysunki Daniela Mroza
Wakacyjna wystawa w Lengrenówce

Małe arcydzieła grafiki i liternictwa, które tworzyły natychmiast rozpoznawalną szatę graficzną „Przekroju”. Przez dwa wakacyjne miesiące, aż do początku września, w Lengrenówce, czyli otwartej pracowni Muzeum Karykatury, można będzie oglądać wystawę prac Daniela Mroza dla kultowego tygodnika. Zapraszamy na ulicę Brzozową już od 8 lipca!

Rysunki Mroza, w znakomitej większości winiety zamieszczanych tekstów, szybko opanowały całą objętość pisma, stanowiąc o jego niepowtarzalnym stylu. Na papierze marnej jakości, na starych wysłużonych maszynach drukarskich, kolorowe zdjęcia często stawały się brudną, słabo czytelna plamą, natomiast rysunki nigdy nie traciły na niczym. Mróz wypełniał każde wolne miejsce, stąd maja one czasem dziwne kształty

– pisał Przemysław Trzeciak w „Nowych Książkach”

Często łączy się sztukę Mroza z nadrealizmem, ale jest on szczególnego rodzaju. W pracach surrealistów dominowała niesamowitość, groza, koszmar – u Mroza tego nie ma. Są oczywiście absurdalne hybrydy, połączenia ludzi, zwierząt, roślin i mechanizmów w istoty nigdy niewidziane, ale one nie straszą, są raczej zabawne.

Kuratorem wystawy w Lengrenówce jest Janusz Górski, projektant książek i wydawca, kurator i projektant wystaw indywidualnych twórców polskiej szkoły grafiki, profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wszystkie rysunki na wystawie są reprodukowane z oryginalnych prac.

Kurator zestawia rysunki Mroza z gregueriami – aforyzmami Ramóna Gómeza de la Serny, hiszpańskiego pisarza i wielkiego indywidualistę, który dzisiaj byłby zapewne określony mianem gwiazdy literackiej. Greguerie uznawane są za gatunek literacki wynaleziony przez de la Sernę. Poeta zawarł w gregueriach nieoczekiwane – ironiczne i absurdalne – spostrzeżenia ujęte w krótką formę pokrewną aforyzmowi. Poeta stworzył również rozmaite definicje greguerii, najsłynniejszą z nich stanowi równanie: humor + metafora = gregueria. Po jego twórczość sięgał chętnie Marian Eile i publikował w „Przekroju”.

Wystawa “Przekrój przez Mroza” będzie czynna dla zwiedzających od 8 lipca do 10 września.