null

Fakultet z humoru w Muzeum Karykatury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie Piotra Rypsona
Muzeum Karykatury

Muzeum Karykatury zaprasza na wykład Dr. Piotra Rypsona online "Eryk Lipiński na wojnie okładek". Wykład odbędzie się na platformie Zoom 18 maja 2023, godz.18.00

 

Muzeum Karykatury zaprasza na kolejny wykład z cyklu Fakultetów z Humoru.

Co to takiego? 
To cykl wykładów z zakresu filozofii, socjologii i psychologii humoru. Wykłady mają poszerzyć wiedzę uczestników i uczestniczek na temat kulturowych aspektów humoru. Osoby prowadzące wykłady to badaczki i badacze zajmujący się humorem od strony psychologicznej i socjologicznej z cenionych ośrodków uniwersyteckich.

Kolejny wykład poprowadzi dr Piotr Rypson i opowie o Eryku Lipińskim. W latach tuż-powojennych rozgrywała się cicha wojna graficzna pomiędzy kurczącym się światem wydawców prywatnych a rosnącą potęgą wydawnictw państwowych. Pomiędzy 1945 a 1949 roku zmieniała się stylistyka wydawniczej grafiki użytkowej, wraz z pojawianiem się nowych treści, nowych nazwisk, ale wszystko to jednak w otoczeniu wcześniejszego języka plastycznego, ukształtowanego jeszcze w okresie międzywojennym. Również Eryk Lipiński, wzięty artysta-grafik był ważnym uczestnikiem tworzenia się tego pola. Wykład będzie poświęcony jego projektom pokazanym na tle wspomnianej „wojny okładek”.

 

Wykład na platformie Zoom. Link do wydarzenia zostanie podany w dniu fakultetu. Później nagranie będzie można obejrzeć na kanale YouTube Muzeum Karykatury.

Szczegóły na stronie Muzeum Karykatury