null

Żegnamy dwie wystawy o Eryku Lipińskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wnętrze sali Muzeum Karykatury, widoczny fragment ekspozycji z okazji jubileuszu Eryka Lipińskiego - na ścianie powieszone prace, część eksponatów w gablotach, na pierwszym planie duża marionetka
Muzeum Karykatury

Już tylko do niedzieli można oglądać w Muzeum Karykatury dwie wystawy poświęcone patronowi tej instytucji. Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy oraz Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego.

W roku 2023 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Dwie wystawy poświęcone założycielowi i patronowi Muzeum, Erykowi Lipińskiemu, to główne wydarzenie obchodów jubileuszu. 

Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy

Teodora i Eryka Lipińskich, ojca i syna, poza więzami rodzinnymi łączyły zainteresowania artystyczne oraz pasja kolekcjonerska. Lipińscy byli nie tylko utalentowanymi twórcami karykatur i rysunków satyrycznych – obaj żywo interesowali się historią tej dziedziny twórczości. Celem wystawy “Miej oko” jest pokazanie punktów stycznych i momentów przenikania się twórczości obu Lipińskich. Ważnym uzupełnieniem ekspozycji jest także część poświęcona pasji kolekcjonerskiej Teodora: fragmenty gromadzonej od końca XIX wieku kartoteki z portretami sławnych osób oraz rysowany w latach 1900–1915 album Stulecie 1815–1915 w maskach, karykaturach, portretach, szarżach, typach i szkicach.

Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego 

Przez blisko sześć dekad aktywności Eryk Lipiński dbał, by możliwie szerokie grono mogło „doświadczać” jego umiejętności dostrzegania zabawnych stron życia. Błyskotliwe poczucie humoru Eryka, niekiedy zabarwione niewielką i zazwyczaj niegroźną dozą złośliwości, przenikało całą jego twórczość – rysunkową, projektową i satyryczną.

Wystawa Zrobiłem projekt prezentuje wybrane realizacje Lipińskiego w dziedzinie grafiki użytkowej, które tworzył od połowy lat 30. do końca lat 80. XX wieku. Na ekspozycji znalazły się między innymi pierwsze przedwojenne projekty okładek dla Instytutu Wydawniczego „Renaissance”, reklamy dla firm: Pluton, Bracia Jabłkowscy, Pepeo, a także zrealizowany wspólnie z Bohdanem Kosińskim plakat reklamujący Browar Tychy.

Jubileuszowe ekspozycje są czynne do niedzieli 18 czerwca. Szczegóły na stronie Muzeum Karykatury.

Wnętrze sali Muzeum Karykatury, widoczny fragment ekspozycji z okazji jubileuszu Eryka Lipińskiego - na ścianie powieszone prace, część eksponatów w gablotach, na pierwszym planie duża marionetka
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Fragment wystawy w Muzeum Karykatury
Fragment wystawy w Muzeum Karykatury - okładki książek zaprojektowane przez Eryka Lipińskiego