null

Fredro w porcelanie - wystawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
07.07.2023 11:00 - 27.08.2023 18:00
Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Rynek Starego Miasta 20
Na białym tle niebieskie litery układają się w napis Fredro w porcelanie
Wystawa w Muzeum Literatury

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowały ekspozycję, która w nietypowej artystycznej formie przybliża jego barwną postać i twórczość. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń.

Aleksander Fredro (1793-1876) to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. By uczcić 230. rocznicę jego urodzin studenci, doktoranci oraz prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych, prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, stworzyli kilkadziesiąt porcelanowych obiektów inspirowanych cytatami z utworów Fredry, m.in. „Bańki”, „Zapisków starucha”, „Ślubów panieńskich”, „Bajeczki o osiołku” czy „Małpy w kąpieli”.

Pokazywane prace mają eksperymentalny charakter. Powstały na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki, wskutek odtworzenia historycznej techniki transferu grafik na porcelanę.

Technika ta została wynaleziona w XVIII wieku we Włoszech, a następnie spopularyzowana w manufakturach angielskich. Jednym z jej odnowicieli był John Sadler, grafik, który obserwując dzieci przyklejające papier do ceramiki, zauważył, że w podobny sposób można ozdabiać porcelanę. Stworzył metodę wykorzystującą matryce graficzne jako nośnik obrazu, co pozwalało przygotować większą liczbę dekoracji do wypału porcelany. Od tego momentu angielskie manufaktury mogły zaoferować klientom bardziej masową, a zarazem zróżnicowaną ofertę.

- czytamy na stronie Muzeum Literatury.

Program towarzyszący wystawie jest bardzo zróżnicowany. Spacer literacki z Justyną Bargielską, spacer varsavianistyczny śladem XIX-wiecznych teatrów, weekendowe warsztaty plastyczne, tematyczne oprowadzania kuratorskie czy śniadania z książką – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Muzeum.