Projektantki światła - wystawa w Muzeum Neonów

21.11.2023 19:00 - 30.12.2024 20:00
Muzeum Neonów, Mińska 25

Zapraszamy na wystawę poświęconą projektantkom warszawskich neonów. Projekty reklam neonowych oglądać będzie można na warszawskim Kamionku od 21 listopada.

„Projektantki Światła” są pierwszą w Polsce wystawą prezentującą projekty reklam neonowych autorstwa kobiet. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z sylwetkami wybitnych projektantek, archiwalnymi projektami neonów czy wywiadami. Ekspozycja przybliży w szczególności neonową twórczość Magdaleny Byczyńskiej, Krystyny Kołodziej, Zofii Kosteckiej, Wiesławy Łobos i Ewy Ryllowej.

Dziś neony traktowane są jako dzieła sztuki. Całkiem zasłużenie – miały one upiększać i rozświetlać miasto. Do ich projektowania angażowani byli graficy, plastycy, a nawet architekci. Wystarczy wymienić kilka znanych i głośnych nazwisk: Maksymilian Krzyżanowski, Zbigniew Labes, Tadeusz Rogowski czy Jan Mucharski. Inaczej sprawa wygląda z paniami, które do tej pory pozostawały anonimowe – organizując wystawę „Projektantki światła”, chcemy przywrócić należną pamięć o twórczyniach warszawskich neonów. Jednocześnie, propagując wiedzę o neonach. chcemy dołożyć cegiełkę do dyskusji o tym, jak powinna wyglądać przestrzeń miasta.

– mówi Ilona Karwińska, dyrektorka Muzeum Neonów.

Ekspozycja czynna będzie od 21 listopada bezterminowo i dostępna będzie w przestrzeni Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej 25. Więcej informacji – na stronie Muzeum.

Wystawie patronuje Warszawska Rada Kobiet, a m.st. Warszawa współfinansuje to wydarzenie.

Sprawdź lokalizację na mapie