null

Spektakl "Czekając na dzień" - historia Stelli Fidelseid

Drukuj otwiera się w nowej karcie
12.11.2023 19:00 - 12.11.2023 20:30
Muzeum POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na spektakl "Czekając na dzień" w reżyserii Anny Skuratowicz, z Grażyną Barszczewską i Dorotą Bzdylą w rolach głównych. Scenariusz powstał na podstawie wspomnień Stefanii Milenbach.

Stella Fidelseid, dwudziestoczteroletnia Żydówka, wyszła z kryjówki w piwnicy spalonego domu w getcie i nie wiedziała, dokąd iść. Jak setki innych, którzy przetrwali likwidację getta, samotna, odcięta od świata murem, umęczona głodem, chorobami i strachem miała do wyboru poddać się lub zawalczyć o życie mimo nikłych szans na przetrwanie. Spektakl "Czekając na dzień" opowiada jej historię.

Stella Fidelseid jest jedną z bohaterek wystawy "Wokół nas morze ognia" i jedną z nielicznych osób, którym udało się przeżyć powstanie i likwidację getta. Urodzona w Warszawie, podczas okupacji przesiedlona do getta, mieszkała wraz z mężem, rodzicami, młodszą siostrą i krewnymi na parterze kamienicy przy ulicy Wołyńskiej 6. Tracąc kolejno bliskich, została sama. W ukryciu, w ciemności, w piwnicach zburzonych domów, pod gruzami cudem przetrwała wiele tygodni.

Premiera spektaklu “Czekając na dzień” odbędzie się 9 listopada. W planie są cztery dodatkowe pokazy, wstęp na nie jest bezpłatny, a wejściówki są dostępne online - na stronie Muzeum POLIN - oraz w kasach muzeum i Teatru Polskiego.