null

Czytelnia POLIN: Kocia muzyka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
26.06.2024 18:00 - 26.06.2024 19:30
Muzeum POLIN, Anielewicza 6

Przed wakacyjną przerwą Muzeum POLIN zaprasza na rozmowę na temat książki "Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego". Spotkanie z Joanną Tokarską-Bakir poprowadzi Juliusz Kurkiewicz. Książka ukaże się 19 czerwca nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

Ta książka to wehikuł czasu. Wsiadając do niego, przenosimy się do pewnej tuż powojennej soboty. Autorka oprowadza nas ulicami Krakowa, w którym właśnie rozgrywa się pogrom – jeden z trzech najważniejszych, które Polacy urządzili Żydom już po dokonaniu się Zagłady. Jesteśmy w środku zdarzeń, patrzymy na nie tak, jak patrzyły ofiary, sprawcy i śledczy.

Przyglądanie się historii w działaniu staje się – jak to z wehikułami czasu bywa – wręcz inicjacyjną przygodą. Nakazuje nam zweryfikować dotychczasowe, bezpieczne kategorie, którymi się posługiwaliśmy, by zrozumieć cudzą przeszłość i własną teraźniejszość.

W tym wciągającym i miarodajnym, a zarazem nowatorskim dziele pojęcia takie jak "zbójnicy", "rodzina", "sublokatorzy", "więzi", "mity" – wyjęte, zdawałoby się, z jakiegoś czasu odległego – pozwalają nam ujrzeć na nowo cały świat, a w nim nas samych. Bo "Kocia muzyka" to książka o przeszłości, która staje się własną przyszłością.

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wydarzenie zapewnia następujące udogodnienia