null

POLIN: Pokaz filmu "Niedźwiedzie nie istnieją"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
14.09.2023 18:00 - 14.09.2023 20:00
Muzeum POLIN, Anielewicza 6

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu "Niedźwiedzie nie istnieją" w reżyserii Jafara Panahiego. Po seansie odbędzie się rozmowa Witolda Szabłowskiego z Kają Klimek.

Film "Niedźwiedzie nie istnieją" jest zdobywcą Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji. Jego twórca, Jafar Panahi, brawurowo i z przymrużeniem oka porusza się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu.

Film opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt, do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski.

Przyjrzymy się życiu artysty w cieniu reżimu i dowiemy się, z jakimi mitami muszą mierzyć się mieszkańcy turecko-irańskiego pogranicza i jak można o tym wszystkim opowiadać z subtelnym humorem.

Szczegóły na stronie Muzeum POLIN. Tam także informacje o biletach.