Warszawski wrzesień '39 - spacer

02.09.2023 14:30 - 02.09.2023 17:00
Grupa zwiedzających słucha przewodniczki.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na spacer po Warszawie szlakami tragicznych wojennych wydarzeń. Przewodniczką będzie Katarzyna Jankowska.

Chciałem, by Warszawa była wielka. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę

– mówił prezydent Stefan Starzyński w czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku, na cztery dni przed kapitulacją miasta.

Podczas spaceru poszukamy we współczesnej Warszawie miejsc związanych z tragicznymi wojennymi wydarzeniami. Spojrzymy na nie z perspektywy żydowskich mieszkańców, którzy aktywnie włączali się obronę swojego miasta – Józefa Hena, Chaima Arona Kaplana, Emanuela Ringelbluma. Dowiemy się, jak każdy z nich przeżywał ten trudny czas i jak wpłynął on na ich dalsze życie.

Szczegóły na stronie Muzeum POLIN