null

Wszystkie odcienie historii. Spacer miejski Muzuem POLIN

Drukuj otwiera się w nowej karcie
22.07.2023 14:30 - 22.07.2023 17:00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, hall główny
Zdjęcie przewodniczki na tle budynku Muzeum POLIN.
Autor: M. Jaźwiecki

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza 22 lipca na kolejny spacer miejski. Tym razem przewodniczki opowiedzą o kobietach ratujących dzieci. Liczba osób uczestniczących w spacerze jest ograniczona, należy zakupić bilet online.

W jaki sposób ratowano dzieci z getta? Z jakimi dylematami musiały zmierzyć się matki i opiekunki w trakcie Wielkiej Akcji Likwidacyjnej w 1942 roku? W trakcie spaceru oddamy głos żydowskim matkom, które, aby ratować dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami.

Opowiemy, jak potoczyły się losy dzieci wychowywanych przez przybranych, polskich rodziców. Przypomnimy historię Stefanii Szwajger, przed wojną dyrektorki żeńskiego gimnazjum żydowskiego, i jej córki Adiny – w czasie wojny lekarki w szpitalu dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów. Przywołamy także postaci pediatry Zofii Zamenhof, pedagożki Stefanii Wilczyńskiej i innych kobiet, które w czasie wojny poświęciły się opiece nad osieroconymi lub chorymi dziećmi i często zostawały z nimi aż do końca. 

Spacer poprowadzi Anita Borkowska, absolwentka filologii germańskiej, przewodniczka, edukatorka, tłumaczka. Przewodniczka po żydowskiej Warszawie, żydowskim Lublinie, Państwowym Muzeum na Majdanku oraz po terenach byłych obozów zagłady, pracująca z polsko-, niemiecko-, anglo- i hiszpańskojęzycznym odbiorcą. W Muzeum POLIN oprowadza grupy, prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także kursy dla wolontariuszy i wolontariuszek. 

Źródło: Muzeum POLIN.