null

Świadectwa z getta: spotkanie z rodziną Miry Piżyc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.09.2023 20:00 - 03.09.2023 21:00
Nocne zdjęcie oświetlonej fasady Muzeum POLIN.
Noc Muzeów w POLIN

Muzeum POLIN zaprasza na rozmowy z dziećmi i wnukami osób, które ukrywały się w getcie warszawskim podczas powstania i dokumentowały swoje doświadczenie. Ich świadectwa stały się inspiracją dla twórczyń wystawy czasowej w Muzeum POLIN "Wokół nas morze ognia. Losy ludności żydowskiej w czasie powstania w getcie warszawskim".

Kim byli autorzy i autorki świadectw? Jak wyglądało ich życie przed wojną? Co przeżyli w czasie wojny? Jak przeżyli powstanie w getcie warszawskim? Co się z nimi stało po wojnie? Jak wojenne doświadczenia ukształtowały ich życie oraz życie ich dzieci i wnuków?

Pierwsze spotkanie w ramach serii dotyczyć będzie Miry Piżyc. 3 września dr Zachary Mazur będzie rozmawiał z jej rodziną – synem Dedim Flintem i siostrą Ruth Berlinger, która opuściła getto kilka dni przed powstaniem i resztę wojny spędziła w ukryciu.

Mira Piżyc (1922–2003), stojąc przed wyborem, czy na rozkaz Niemców dołączyć do transportu pracowników szopu poza Warszawę, czy ukryć się w bunkrze, zanotowała:

Zdałam sobie sprawę, że ratunek leży w moich rękach [...]. I rzecz dziwna, poczułam wiarę, że jakoś zdołamy się uratować.

Decyzja Mirki o schronieniu się w bunkrze uratowała jej i jej ojcu życie. Dziadkowie, ciotki, wujkowie i kuzyni, którzy stawili się na transport do obozu w Poniatowej na Lubelszczyźnie, w listopadzie 1943 roku zostali przewiezieni na Majdanek i tam zamordowani.

Spotkanie z rodziną Miry Piżyc będzie transmitowane na FB.