null

„Miłość istnieje zawsze” hasłem powstańczych obchodów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widoczne wejście do siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne – wszystko po to, by oddać cześć bohaterom i bohaterkom powstańczego zrywu w 1944 roku. Znamy już program obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania. Motywem przewodnim wydarzeń są słowa „Miłość istnieje zawsze”, nawiązuje do tego także oprawa graficzna rocznicowych obchodów.

Serce w Warszawie
Pierwszym kulturalnym wydarzeniem na 79. rocznicę wybuchu powstania będzie koncert zespołu Sorry Boys i premiera płyty „Moje serce w Warszawie”.

Album zawiera osiem niepowtarzalnych utworów, których siłą jest pamięć i miłość niesiona przez pokolenia. Piotr Blak, współzałożyciel zespołu, podarował Beli Komoszyńskiej do zaśpiewania treść listu swojego dziadka, Powstańca Warszawskiego Jana Kluczewskiego ps. Krawczyk.

Koncert Sorry Boys oraz gości odbędzie się 21 lipca o godz. 20:00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncert będzie też transmitowany na FB Muzeum.

Dla dorosłych i dla dzieci
29 lipca rodziny z dziećmi (od 4 do 10 lat) będą mogły uczestniczyć w grze terenowej w Parku Wolności, który stanie się na czas tego wydarzenia powstańczą ulicą. Uczestnicy, dzięki przygotowanym zadaniom, dowiedzą się, kim byli powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. Będą mogli poćwiczyć spostrzegawczość, wykazać się sprytem oraz zręcznością jak prawdziwy chwat. Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii „Chwaty”. Wstęp wolny. 

W programie obchodów znalazł się również spektakl teatralny „Cisza” w reżyserii Michała Zadary. Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski odtwarzają scenę spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z dziennikarzem z Polski trzydzieści pięć lat po wojnie.

Żadna odpowiedź na ludobójstwo nie jest możliwa, tak jak niemożliwe jest tworzenie sztuki o ludobójstwie. Możliwe jest tylko doświadczenie ciszy. 

Spektakl będzie grany od 3 do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety do nabycia w kasie Muzeum i na stronie www.bilety.1944.pl.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki
Tak jak w latach poprzednich odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. W trakcie wieczoru zabrzmią takie utwory, jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Mała dziewczynka z AK”. 

„Wolność łączy”
Akcja społeczna „Wolność łączy” w tym roku organizowana już po raz siódmy. Jej celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców stolicy na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. 1 sierpnia w okolicach Godziny „W” wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego w wybranych miejsca upamiętniających akcje i wydarzenia z Powstania Warszawskiego będą rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku.