null

Pożegnanie wystawy „Podróż bohaterek”

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Fragment wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego

Tylko do niedzieli 9 czerwca można oglądać wystawę czasową „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w Muzeum Powstania Warszawskiego. To opowieść o bohaterkach, mitycznych boginiach, z których każda patronuje odrębnej grupie kobiet. Na wystawie prezentowanych jest ponad 60 sylwetek bohaterek.

W powstaniu warszawskim wzięło udział – czynnie – około 12 tysięcy kobiet. Nie sposób mówić o walkach z 1944 roku bez opowiedzenia o ich roli. 1 sierpnia 1944 roku do akcji przystąpiło około 7 tysięcy członkiń Wojskowej Służby Kobiet. W kolejnych dniach dołączały do nich ochotniczki.

Kobiety były przede wszystkim łączniczkami i sanitariuszkami, ale pełniły także inne ważne funkcje, m.in. gasiły pożary, budowały barykady, odkopywały ludzi spod gruzów. Zdarzało się również, że walczyły z bronią w ręku. Wszystkie one wykazały się niespotykaną determinacją w walce o wolność, o rodzinę i bliskich, o dom i swoje ukochane miasto.

Wystawa prezentuje sylwetki kobiet, które budowały barykady, strzelały do wroga, a także tych, które na zapleczu frontu robiły granaty, cerowały ubrania Powstańcom i gotowały posiłki. Łącznie w powstaniu uczestniczyło blisko 12 tys. kobiet, co stanowi ok. 20 procent wszystkich powstańców.

Po zakończeniu walk ok. 2,5 tys. z nich trafiło do niewoli na równych prawach z mężczyznami. W starciach powstańczych zginęło ok. 1,2 tys. kobiet. Za swoje poświęcenie i dzielność niektóre z żołnierek zostały uhonorowane najwyższym polskim odznaczeniem wojennym – Orderem Virtuti Militari. Po wojnie część bohaterek, podobnie jak ich koledzy, była prześladowana przez komunistyczny aparat represji.

Wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynna do niedzieli 9 czerwca.