
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki "Jacy byli, jacy jesteśmy" Justyny Dżbik-Kluge. Rozmowę poprowadzi Miłka Skalska. Wydarzenie odbędzie się w Parku Wolności, wstęp wolny.
Jakimi ludźmi na co dzień byli Powstańcy Warszawscy? Czy żyli wspomnieniami wojennymi do końca swoich dni? Jakimi dziadkami, rodzicami, krewnymi stali się ludzie z wojenną traumą wpisaną do dowodów osobistych?
Znajomość rodzinnych opowieści pozwala kolejnym pokoleniom lepiej zrozumieć zarówno własne ograniczenia, problemy, jak i aspiracje, mocne strony, marzenia. Dlatego warto spojrzeć na rodzinę w szerszej perspektywie historycznych zawirowań, w których się znalazła.
Książka „Jacy byli? Jacy jesteśmy?” opowiada o Powstańcach Warszawskich głosami ich bliskich – dzieci, wnuków i prawnuków, którzy wzięli udział w inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego „Korzenie pamięci”, a także dziennikarek i dziennikarzy, którzy przeprowadzali z nimi wywiady.
Jest to oczywiście książka o pamięci historycznego wydarzenia, ale nie tylko. To uniwersalne portrety rodzin dotkniętych przez historię i codzienność. To piękne, ale i gorzkie świadectwa wszystkiego, z czym kojarzy nam się rodzina
– mówi autorka, Justyna Dżbik-Kluge. Dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów, zajmuje się tematyką społeczno-kulturalną. Jest autorką reportażu „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek” (2021). Wspólnie z ratownikiem medycznym Jarosławem Sowizdraniukiem napisała książkę dla dzieci „Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków” (2022) oraz reportaż „Ratownik. Nie jestem bogiem” (2023). Prowadziła m.in. tegoroczny finał Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.