null

Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.08.2023 09:00 - 23.07.2024 18:00
Muzeum Powstania Warszawskiego
Grafika zapowiadająca wystawę "Podróż bohaterek" z okazji 79. rocznicy powstania warszawskiego
Muzeum Powstania Warszaskiego

W Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową wystawę - „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”. To jedno z wydarzeń towarzyszących obchodom 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa będzie czynna do lipca 2024 roku.

II wojna światowa, okupacja, Powstanie Warszawskie – trudne doświadczenia sprawiły, że podróż kobiet tamtego czasu była niebezpieczna i nieprzewidywalna. Jednak w opowieściach o wojnie, a także w historii i pamięci o przeszłości najczęściej nie było miejsca na to, co kobiece – tylko dzielność mężczyzn dawała przepustkę do podręczników; kobiecość kojarzyła się z tym, co błahe. Tymczasem kobieca opowieść jest równie ważna – nie możemy w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu.

Walka kobiet w Powstaniu Warszawskim odbywała się zarówno na linii ognia, jak i w powstańczej codzienności. Zabijały i umierały. Przeżyły i zapamiętały. Kobieca zatem – nie tylko męska – opowieść jest równie ważna. Nie sposób w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu. To bohaterki, dzielne protagonistki – swoich osobistych i naszych wspólnych opowieści. Wystawa „Podróż bohaterek“ zabiera nas w podróż ich śladami. Mityczne boginie (Demeter, Atena, Hestia, Hera, Artemida, Persefona, Afrodyta, Mnemosyne) wskażą nam drogę. Każda z nich patronuje odrębnej grupie Powstańczyń i każdej z nich poświęciliśmy odrębną przestrzeń wystawy.

Wstęp na wystawę w cenie biletu do Muzeum Powstania Warszawskiego.