Zgruzowstanie Warszawy - ostatni weekend wystawy

Widok sali wystawowej w Muzeum Warszawy, fragment wystawy "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949"
Wystawa "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949" | Autor: T. Kaczor

Już tylko do niedzieli 3 września można zwiedzać wystawę czasową w Muzeum Warszawy, poświęconą odbudowie stolicy. Ekspozycja zatytułowana „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” to nowe spojrzenie na mit odradzającego się po wojnie miasta i jednej z najciekawszych kart jej historii.

Warszawa powstała z gruzów. Dosłownie – gruz był podstawowym materiałem budowlanym, a praca w ruinach codziennością. Odbudowa była procesem złożonym, wymagającym ogromnych nakładów pracy i czasu. Wpłynęła nie tylko na architekturę miasta, lecz także na jego krajobraz przestrzenny. Miała także wpływ na ożywiające się relacje społeczne i ekonomiczne.

Wystawa prowadzi przez pierwsze cztery lata odbudowy stolicy. Artystyczne wizerunki ruin to efekt doświadczeń pierwszych powracających. Twórcy i twórczynie wykonywali obrazy, rysunki czy fotografie. W kolejnych salach ruiny odżywają, toczy się codzienne życie, zaczynają się także pierwsze rozbiórki.

Więcej na temat wystawy można przeczytać na stronie Muzeum Warszawy. Tam także informacje o ostatnich wydarzeniach towarzyszących ekspozycji, m.in. spacerach i oprowadzaniach.

W czwartki wystawa jest do obejrzenia za darmo, podobnie jak zwiedzanie wszystkich oddziałów Muzeum Warszawy.

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Fragment wystawy "Zgruzowstanie Warszawy" i eksponat - szczątki porcelanowej wazy w błękitny i złoty wzór.
Widok na salę wystawową, na pierwszym planie drewniane stoły i rozłożone na nich cegły z rozbiórki.
Obraz Wojciecha Fangora przedstawiający murarzy w czasie pracy przy odbudowie Warszawy.
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające grupę osób pracujących przy odbudowie zniszczonej Warszawy