Mural Pauliny Włostowskiej w Muzeum Warszawy

22.07.2023 17:00 - 30.12.2023 18:00
Muzeum Warszawy, Gabinet Zmienny, Rynek Starego Miasta 28-42
fragment projektu muralu "Spółdzielnia Prac Malarskich"
Mural Pauliny Włostowskiej

Podczas Urodzin Starówki w Muzeum Warszawy zostanie odsłonięty mural Pauliny Włostowskiej zatytułowany “Spółdzielnia prac malarskich”. Praca nawiązuje do ostatniej fazy procesu odbudowy Starego i Nowego Miasta, czyli tworzenia wielkoformatowych dekoracji na ścianach rekonstruowanych kamienic.

Mural Pauliny Włostowskiej jest współczesnym odczytaniem procesu odbudowy Starego i Nowego Miasta. W szczególności – jego ostatniej fazy, czyli tworzenia wielkoformatowych dekoracji na ścianach rekonstruowanych kamienic. Zajmowały się tym plastyczki: Krystyna Kozłowska, Zofia Czarnocka – Kowalska, Krystyna Studnicka czy Helena Grześkiewicz. Niektóre z nich, oprócz projektowania i realizacji malowideł, opracowywały technologie barwienia tynku. Inne, po latach – jak Zofia Artymowska czy Wanda Gosłwaska – robiły znaczące, międzynarodowe kariery artystyczne.

Realizacja malarska Pauliny Włostowskiej bezpośrednio czerpie ze wzorów wypracowywanych przez kobiece kolektywy twórcze. Artystka łączy wizualne cytaty w spójną całość, wprowadzając także elementy ornamentyki miejskiej czy motywy dekoracyjne zaczerpnięte z archiwaliów i dokumentacji fotograficznych. Włostowska włącza sylwetki bohaterek opowieści – malarek i twórczyń – w obręb samego dzieła. Dokonuje rewizji ich działalności, przywracając im widzialność i obecność.

Urodziny Starówki potrwają od 21 do 23 lipca. Szczegółowy program dostępny na stronie urodzinystarowki.pl.