null

„To nie jest moja historia” - wystawa i konferencja

Drukuj otwiera się w nowej karcie
28.09.2023 10:00 - 07.04.2024 17:00
Galeria Rynek 30
Na białym tle napis pogrubioną czcionką w bieli: To nie jest moja historia
Wystawa w Galerii Rynek 30

Galeria Rynek 30 w Muzeum Warszawy po raz kolejny gości najciekawsze nazwiska z czołówki polskiej sztuki najnowszej. Pretekstem jest konferencja naukowa poświęcona niemiecko-żydowskiemu filozofowi Walterowi Benjaminowi, który dzieciństwo rozumiał jako kryzys – czas przejściowy, pełen rozczarowań i przymusu.

Wystawa “To nie jest moja historia” opowiada o krzywdach doświadczanych przez dzieci oraz o strategiach obronnych, które stosują, aby przetrwać.

W swoich pracach artyści i artystki, niekiedy bazując na własnych traumach, opowiadają o dorastaniu w biedzie, lekceważeniu i wyśmiewaniu uczuć, przemocy seksualnej, strachu i poszukiwaniu emocjonalnego wsparcia w świecie fantazji. Czerpią inspiracje z dziecięcej estetyki – twórczo przetwarzają zabawki, mebelki, domowe skrytki. Pokazują, że dzieciństwo – na pozór radosne i beztroskie – w rzeczywistości nie jest programowo pozbawione przemocy, upokorzeń czy zaniedbań. Na wystawie prezentujemy prace Bolesława Chromrego, Agaty Jarosławiec, Weroniki Perłowskiej, Patryka Różyckiego i  Sebulca.

28 września o godzinie 17:00 w Kinie Syrena odbędzie się dyskusja o reprezentacji krzywdy dzieci w kulturze oraz o sposobach, jak o nich mówić i w jaki sposób je badać. W panelu udział wezmą Zofia Rojek, kuratorka wystawy, Marta Rakoczy i Wiktoria Bieżuńska. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Bojarska.

Więcej informacji na stronie Muzeum Warszawy.