null

Spacer po cmentarzu żydowskim ścieżką Mirona Białoszewskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.12.2023 12:30 - 03.12.2023 14:00
Cmentarz Żydowski, Okopowa 48/50
Kolaż z trzech zdjęć, wszystkie wykonane na żydowskim cmentarzu, widoczne macewy
Spacer z Jagną Koftą

Muzeum Woli zaprasza na spacer po cmentarzu żydowskim ścieżką Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa. Grupę poprowadzi przewodniczka i edukatorka Jagna Kofta.

Wyruszymy na spacer po cmentarzu żydowskim. Pójdziemy ścieżką Mirona Białoszewskiego i Ludwika Heringa, którą Miron opisał w utworze „Kirkut”. Będziemy wspólnie czytać fragmenty tekstu i poznawać historię cmentarza. Opisany przez Białoszewskiego w latach 70. XX wieku cmentarz tonie w morzu zieleni, jest pełen zaułków i zagadek, a także miejsc zniszczonych i niedostępnych. Czy po pół wieku znajdziemy się na tej samej nekropoli?

Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka. Prowadzi projekty, warsztaty i spacery związane z żydowską Warszawą dla uczniów i dorosłych. Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską. Wśród nich są: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Dom Spotkań z Historią, Żydowski Instytut Historyczny, Fundacja Taubego, JCC, Fundacja Shalom oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska. Jest autorką wielu tematycznych spacerów varsavianistycznych oraz aplikacji Warszawa jest moja – spacery śladami Janusza Korczaka.

Spacer rozpoczyna się przy wejściu na cmentarz żydowski, ul. Okopowa 48/50. Bilety w cenie 5 zł.