null

My wszyscy z Butenki! Spotkanie w Muzeum Karykatury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
21.09.2023 18:00 - 21.09.2023 20:00
Muzeum Karykatury, Kozia 11
Grafika zapowiadająca spotkanie poświęcone Bohdanowi Butence, ilustrowane okładką książki
Spotkanie w Muzeum Karykatury

Z okazji wznowienia książki „Dong, co ma świecący nos”, kultowego tomu absurdalnych wierszyków Edwarda Leara w opracowaniu graficznym Bohdana Butenki, Muzeum Karykatury zaprasza na spotkanie z twórczością mistrza polskiej ilustracji. Wstęp wolny.

Bohdan Butenko był zjawiskiem – jedynym w swoim rodzaju. Niesfornym gigantem ilustracji, jednoosobowym nurtem artystycznym, marką znaną każdemu dziecku. Zrewolucjonizował szatę graficzną książki dziecięcej, zilustrował blisko 300 tytułów, a jego twórczość od siedmiu dekad bawi kolejne pokolenia. Postaciami Gapiszona, Kwapiszona czy „Gucia i Cezara” podbił masową wyobraźnię i przetarł szlaki gatunkowi komiksu.

Jego “Dong, co ma świecący nos” czy „Cyryl, gdzie jesteś?” to ikony polskiej grafiki książkowej i majstersztyki totalnego podejścia do projektowania. Dowcipem i swobodną kreską podbijał serca dzieci, artystyczną odwagą imponował innym twórcom. Jego projekty i ilustracje dla wielu były – i wciąż są – inspiracją i wzorem. Liczne grono dzisiejszych grafików mogłoby zakrzyknąć jednym głosem: „My wszyscy z Butenki!”

O fenomenie Bohdana Butenki będą rozmawiać – w Muzuem Karykatury, gdzie trwa wystawa jego prac – ilustratorka i autorka Joanna Olech, grafik i pisarz Marcin Wicha oraz Michał Rzecznik, kulturoznawca, scenarzysta i rysownik, kurator wystawy.

Wydarzenie będzie transmitowane na FB Muzeum Karykatury