null

“Więcej Zieleni!" wydarzeniem architektonicznym roku 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pędy rośliny zwieszają się z czerwonej i granitowej kul. Od granitowej skośnie w prawo w dół do krawędzi odchodzą granitowe schody z pokryte warstwą ze zdjęcia roślin. Poniżej na środku biały napis częściowo przykryty pędami:" Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz". W prawym górnym rogu logo Muzeum Warszawy. Całość na szarym tle.
Wystawa "Więcej zieleni!" w Muzeum Woli

Wystawa “Więcej Zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, która była prezentowana w ubiegłym roku w Muzeum Woli, otrzymała Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Jedną z kuratorek wystawy była nasza stypendystka, Klara Czerniewska-Andryszczyk.

Wystawa “Więcej Zieleni! Projekty Aliny Scholtz” została nagrodzona w kategorii Wydarzenie Architektoniczne 2021 roku. Współkuratorką ekspozycji w Muzeum Woli była Klara Czerniewska-Andryszczyk, stypendystka m.st. Warszawy. 

Pionierka architektury krajobrazu
Alina Scholtz to jedyna kobieta, którą wymienia się w licznych panteonach „ojców-założycieli” polskiej architektury krajobrazu, chociaż od samego początku istnienia kierunku była to dziedzina silnie sfeminizowana. Do dziś architektura krajobrazu bywa traktowana jako służebna wobec architektury i często przypisuje się jej głównie funkcję „ozdobną”. Takie hierarchiczne spojrzenie sprawia, że także kobiety projektujące w dziale „Zieleni” w Biurze Odbudowy Stolicy i Biurze Urbanistycznym Warszawy były pomijane w kolejnych opracowaniach o powojniu i wiele z nich pozostaje anonimowych.

Dziś, w obliczu katastrofy klimatycznej chcemy dowartościować zawód architektki krajobrazu.  Zależy nam na odczarowaniu architektury krajobrazu, postrzeganej jako projektowanie dekoracji raczej niż w pełni funkcjonalnych elementów przestrzeni. Chcemy dowartościować zieleń jako niezbędny – równoważny z zabudową – element miejskiej tkanki.

- podkreśla współkuratorka wystawy poświęconej projektom Aliny Scholtz, Klara Czerniewska-Andryszczyk.  

Stypendium na upowszechnianie kultury
Klara Czerniewska-Andryszczyk, historyczka i krytyczka sztuki, otrzymała w 2020 roku stypendium artystyczne m.st. Warszawy w dziedzinie upowszechniania kultury na projekt „Miasto ogród Warszawa. Od przydomowego ogródka do ogrodów społecznych w kontekście twórczości Aliny Scholtz”. W ramach projektu dokonała opracowania materiałów archiwalnych, które wykorzystane zostały następnie przy realizacji wystawy “Więcej zieleni!”, a także przy opracowaniu kalendarium życia projektantki.