null

Ważna nagroda dla filmu “Kobieta na dachu”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ubrana w szary fartuch kobieta stoi na dachu, wzrok ma skierowany w dół, przed nią widoczne fragmenty kominów i wentylatorów
kadr z filmu "Kobieta na dachu"

Dorota Pomykała otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu Tribeca, za główną rolę w filmie "Kobieta na dachu". Produkcja powstała dzięki dofinansowaniu z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.

Film “Kobieta na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej jest koprodukcją polsko-szwedzko-francuską, otrzymał dofinansowanie z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Film startował w konkursie międzynarodowym Tribeca Film Festival (Nowy Jork, 9-18 czerwca).

“Kobieta na dachu” to film obyczajowy z elementami komedii. Opowiada historię kobiety po pięćdziesiątce, która decyduje się napaść na bank, ponieważ wpadła w spiralę długów. Nie wie o tym nikt z jej najbliższych. Kiedy próba napadu okazuje się nieudana, Mira postanawia jak zawsze, pójść do pracy w szpitalu, gdzie jest położną. Po powrocie do domu odkrywa, że czeka na nią policja, wraz z jej zaskoczonym mężem i synem. Mira zostaje zabrana na komisariat i spędza noc w areszcie. Przez lata życie Miry ograniczało się do mechanicznych działań, nie pozostawiając miejsca na introspekcję. Gdy zostaje wytrącona z rutyny, musi odkryć się na nowo.

- czytamy na stronie Gildii Reżyserów Polskich.  

Aktorka Dorota Pomykała, nagrodzona za najlepszą kobiecą rolę w konkursie międzynarodowym festiwalu Tribeca, ma na swoim koncie wiele ról teatralnych i filmowych. Jest związana z Teatrem Starym w Krakowie, ale publiczność mogła ją podziwiać na wielu scenach, także warszawskich (Teatr Studio, Teatr Polonia). Na początku tego roku wielkie emocje towarzyszyły nominacji do Oscara dla filmu “Sukienka”, w którym Dorota Pomykała zagrała rolę drugoplanową, a rolę główną – Anna Dzieduszycka.