null

Nagroda im. Moczarskiego dla Sławomira Łotysza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Książki laureatów Nagrody Historycznej m.st. Warszawy 2023 ustawione przodem okładki - Sławomir Łotysz Pińskie błota oraz Marta Grzywacz "Blizny", w tle rozmyte półki z książkami
Nagrodzone książki | Autor: Radek Zawadzki DSH

W Bibliotece Narodowej w Warszawie została przyznana Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Spośród dziesięciu nominacji jury wybrało i nagrodziło książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” autorstwa Sławomira Łotysza.

Nagroda przyznana po raz 15.

Sławomir Łotysz (ur. 1970) to historyk, profesor w Instytucie Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów w Warszawie. Zajmuje się historią techniki i historią środowiskową. W latach 2017–2021 przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Historii Techniki (ICOHTEC).

Zwycięzca konkursu otrzymał statuetkę – replikę temperówki patrona nagrody - oraz 50 tysięcy złotych. Wydawcą książki „Pińskie błota” jest Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas". Nagrodzona publikacja pokazuje, że nie ma ucieczki przed klimatem, a nad Polesiem niezależnie od scenariusza politycznego zawsze wisiało widmo nieuniknionej katastrofy ekologicznej. Spojrzenie autora obejmuje sprawy ludzi oraz sprawy przyrody, które na Polesiu przenikały się w sposób wyjątkowo widoczny.

Wyobraźnia humanistyczna, ekologiczna wrażliwość i logika wywodu sprawiają, że pracę tę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem

– tak jury uzasadniło wybór laureata w laudacji.

(...) Sławomir Łotysz wybrał perspektywę historii środowiskowej, dotąd raczej pomijanej, żeby nie powiedzieć lekceważonej. To perspektywa, która pozwala ująć mokradła nie tyle jako spoiwo czy pretekst dla opowieści, ale uczynić je czynnikiem sprawczym dziejów.

Swoją nagrodę przyznawały też, jak co roku, Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego. Pamiątkowy „Ołówek Moczarskiego” otrzymała Marta Grzywacz, autorka książki „Blizny. Prawdziwa historia »królików« z Ravensbrück”.

Poprzedni nagrodzeni

Laureatami Nagrody Historycznej m.st. Warszawy byli wcześniej m.in. Gunnar S. Paulsson, Timothy Snyder, Andrzej Friszke, Marcin Zaremba, Alexandra Richie, Olga Linkiewicz, Agata Zysiak, Jerzy Kochanowski. Dwa lata temu Nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego otrzymał Grzegorz Piątek za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", a w ubiegłym roku – Anna Wylegała za „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce".

Patron Nagrody

Kazimierz Moczarski, dziennikarz i prawnik, demokrata i społecznik, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więziony przez komunistów, jest autorem „Rozmów z katem" – niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie. Biografia, postawa i twórczość sprawiają, że Kazimierz Moczarski to doskonały patron dla nagrody honorującej najlepsze książki historyczne, które zmieniają nasz sposób myślenia o przeszłości i nas samych.

Skład jury

Andrzej Friszke (przewodniczący), Antoni Dudek, Dobrochna Kałwa, Barbara Klich-Kluczewska, Jan Kofman, Andrzej Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert, Andrzej Wielowieyski.

Organizatorzy i partnerzy Nagrody

Organizatorem i fundatorem konkursu jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem nagrody jest Biblioteka Narodowa. „Gazeta Wyborcza" to patron medialny.

Więcej informacji o Nagrodzie na stronie Domu Spotkań z Historią.