null

Nagroda dla najlepszego reportażu 2022 roku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Anna Goc i okładka jej książki "Głusza"
Anna Goc, Głusza

Anna Goc jest laureatką 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej debiutancka książka „Głusza” (Wydawnictwo Dowody) została uznana przez jury za najlepszy reportaż minionego roku. Autorka otrzymała w nagrodę 100 tysięcy złotych. Finałowa gala odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Studio.

Reporter powinien oddawać głos, tym którzy tego głosu są pozbawieni – tak powiedział kiedyś Ryszard Kapuściński. Trudno by te słowa zabrzmiały celniej niż w przypadku książki „Głusza” (...) Anna Goc pisze precyzyjnie, z namysłem stawiając każde słowo. Jej język jest prosty, surowy, celny. Siła jej narracji tkwi we wrażliwości na niuanse, w wyszukiwaniu wielości aspektów kondycji osób niesłyszących. Podziw budzi to, z jakim zaangażowaniem usiłuje ukazać nam świat z ich perspektywy

– to fragment laudacji przewodniczącej jury, Katarzyny Surmiak-Domańskiej, wygłoszonej podczas finałowej gali Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

Na finał konkursu przyjechała do Polski Christina Lamb z Wielkiej Brytanii, autorka książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”, przełożonej na język polski przez Agnieszkę Sobolewską, wydanej przez Znak Literanova. W finale znalazły się również reportaże Wydawnictwa Czarne: Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” i Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Wydawnictwa Dowody ‒ zwycięska książka Anny Goc „Głusza” i Jakuba Sieczki „Pogo”. 

Nagradzamy najlepsze reportaże

W 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki. 97 z nich zostało napisanych po polsku, 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, hiszpańskiego – 3, rosyjskiego – 3, francuskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego i niderlandzkiego – po jednej. O przyznaniu nominacji oraz głównej nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek.

Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”, a partner Nagrody to „Książki. Magazyn do Czytania”. Patronat honorowy nad finałem 14. edycji objęła Ambasada Królestwa Danii oraz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Spotkanie z laureatką

28 maja, w ostatnim dniu Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, odbędzie się spotkanie z laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Anną Goc. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kicińska, a wydarzenie odbędzie się na Scenie Głównej (IV piętro Pałacu Kultury i Nauki), początek o godz. 13.00.
 

Załączniki: