null

Nagroda Kapuścińskiego wręczona po raz 15.

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Okładka książki "To nie jest Miami" i zdjęcie autorki, Fernandy Melchor
Fernanda Melchor, laureatka Nagrody

Fernanda Melchor jest laureatką 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej książka „To nie jest Miami”, którą na język polski przetłumaczył Tomasz Pindel, a opublikowało Wydawnictwo ArtRage, została uznana przez jury za najlepszy reportaż minionego roku. Finałowa gala jubileuszowej Nagrody Kapuścińskiego odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Studio.

Książka meksykańskiej pisarki Fernandy Melchor to cykl poruszających reportaży z jej rodzinnego miasta i okolic.

Żeby zrealizować jej pomysł na opowiedzenie o meksykańskim Veracruz, mieście przemocy, korupcji i wojen narkotykowych gangów, gdzie w atmosferze ciągłego zagrożenia usiłują żyć zwykli obywatele, kamera jest bezużyteczna. (...) Tu nic nie jest tym, czym jest na pozór. Nie tylko Miami nie jest Miami. Również morderczyni swoich dzieci nie jest morderczynią, choć za taką się podaje. Historia matki, która zadarła z dilerami jest prawdopodobnie dużo straszniejsza. Błyski na niebie to nie UFO wiozące sympatycznych kosmitów, jak wierzy mała dziewczynka. Ale jak zdjęcie miałoby wyrazić to, że światła awionetki przemycającej narkotyki również ludzie dorośli wolą uważać za pojazd międzyplanetarny? Te złożoności najlepiej jest w stanie oddać literatura

- to fragment laudacji napisanej przez przewodniczącą jury, Katarzynę Surmiak-Domańską i odczytanej podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (cały tekst laudacji do przeczytania w załączniku poniżej). 

Nagrody pieniężne
Autorka najlepszej książki reporterskiej, Fernanda Melchor, otrzymała 100 tysięcy złotych, tłumacz Tomasz Pindel – 20 tysięcy. Nagrody pieniężne otrzymały także pozostałe osoby nominowane do Nagrody: Marta Abramowicz (za książkę „Irlandia wstaje z kolan”), Michał Książek („Atlas dziur i szczelin”), Bartosz Żurawiecki („Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”) oraz Ersin Karabulut („Kroniki ze Stambułu” tom 1, w przekładzie Ady Wapniarskiej); autorka i autorzy po 10 tysięcy złotych, tłumaczka – 5 tysięcy. Wszyscy odebrali też pamiątkowe zdjęcia autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego.  

Spotkanie z laureatką
Z Fernandą Melchor można będzie spotkać się w niedzielę, czyli w ostatnim dniu  Międzynarodowych Targów Książki. Rozmowę z laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego poprowadzi dr Katarzyna Kasia. Spotkanie odbędzie się o godzinie 12, na Scenie Głównej (obok namiotu G, w którym znajduje się Pawilon Warszawy). Wstęp wolny. 

Jubileusz Nagrody 
Do 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostało zgłoszonych 145 książek – 105 z nich powstało po polsku, 40 to tłumaczenia. Książki nadesłało 38 wydawnictw. Nagrodę przyznało jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska, Søren Gauger, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest organizowana i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Partnerem Nagrody jest redakcja Gazety Wyborczej.

Zobacz galerię (8 zdjęć />)
Ersin Karabulut (w jasnej koszuli) dziękuje za przyznaną nominację do Nagrody Kapuścińskiego.
Gala 15. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, wyróżnienie dla Bartosza Żurawieckiego
Wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra (w białej bluzce) wręcza dyplom laureatce Nagrody Kapuścińskiego, Fernandzie Melchor (w czarnej sukience)
Scena w Teatrze Studio, ciemno, światła oświetlają konstrukcję w kształcie liczby
Mężczyzna w marynarce, z bukietem w dłoni, zwraca się do kobiety w czarnej sukience, uśmiechniętej, także z kwiatami. W tle, na ekranie, wyświetlona okładka książki

Załączniki: