null

Książki finalistki: Kolekcjoner porzuconych dusz, Eliane Brum

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii (O colecionador de almas sobradas), autorstwa Eliane Brum, w tłumaczeniu Gabriela Borowskiego - w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego. Książka wyszła nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków

Akuszerki na północnym krańcu puszczy amazońskiej. Fawele Saõ Paulo. Aktywistki walczące z korporacjami wyniszczającymi życiodajną przyrodę. Nie ma jednej Brazylii. Napisane zmysłowym, poetyckim językiem reportaże Eliane Brum oddają wielowymiarowość tego kraju i złożoność każdego istnienia, w którym piękno przeplata się z brzydotą i bólem. Jak bohater tytułowego tekstu, gromadzący w swoim domu wyrzucone przedmioty, Brum zbiera skrawki ludzkich losów, żeby upleść z nich uniwersalną opowieść o życiu i śmierci. 

- tak o książce pisze jurorka Nagrody im. R. Kapuścińskiego, Julia Fiedorczuk

Eliane Brum
Brazylijska dziennikarka, pisarka i reżyserka filmów dokumentalnych. Ukończyła Papieski Katolicki Uniwersytet w Rio Grande do Sul w 1988 roku. Publicystka „Zero Hora”, „Época” i „El País”. Laureatka ponad 40 międzynarodowych nagród za reportaż, w tym Premio Rey de España i Inter American Associated Press Award oraz czterokrotnie Troféu Mulher Imprensa ‒ nagrody wyróżniającej pracę dziennikarek brazylijskich.

Gabriel Borowski
Tłumacz literatur portugalskojęzycznych (zarówno w odmianie europejskiej, jak i brazylijskiej) na język polski oraz literatury polskiej na język portugalski, badacz literatury i przekładu. Absolwent filologii portugalskiej na Wydziale Filologicznym UJ oraz Studium Przekładu Literackiego w Katedrze UNESCO. Pracuje w Zakładzie Filologii Portugalskiej i Przekładoznawstwa UJ.