null

Najlepszy reportaż 2021 roku wybrany

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Laureat 13. Nagrody im. R. Kapuścińskiego

Ander Izagirre to laureat tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury uznało jego książkę „Potosí. Góra, która zjada ludzi” za najlepszy reportaż wydany w Polsce w 2021 roku. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Studio.

13. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przejdzie do historii jako ta, w której zgłoszono rekordową liczbę książek – aż 143. Spośród nich jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Wojciech Jagielski, Taciana Niadbaj i Elżbieta Sawicka, w obecności sekretarzyni Marii Krawczyk, wybrało pięć książek-finalistek, a następnie przyznało Nagrodę za najlepszy reportaż 2021 roku. Otrzymał ją hiszpański reportażysta i pisarz, Ander Izagirre, za książkę „Potosí. Góra, która zjada ludzi” w tłumaczeniu Jerzego Wołk-Łaniewskiego, opublikowaną przez Wydawnictwo Filtry.

Porusza jego [Andera Izagirrego] dbałość o relacje z bohaterami: uważność, takt, empatia. Zamiast najprostszej metody kwerendy, jaką jest słuchanie i spisywanie świadectw, wybiera on uczestniczenie, towarzyszenie (...) Polska wersja książki jest głęboko przejmująca, interesująca poznawczo, a zarazem przystępna w odbiorze. Oddaje koloryt lokalny oryginalnej narracji, łącząc go z pięknem i prostotą języka. To budujący przykład współpracy autora książki i autora przekładu, w wyniku której czytelnik otrzymuje dzieło literatury faktu najwyższej próby

– napisała w laudacji przewodnicząca jury, Katarzyna Surmiak-Domańska. 

Zwycięzca odebrał nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, a tłumacz książki „Potosí” – 20 tysięcy. Pozostałe finalistki i finaliści – Peter Hessler i Barbara Demick z USA oraz Małgorzata Gołota i Rafał Hetman z Polski – otrzymali nagrody po 5 tysięcy złotych, dwie tłumaczki zagranicznych reportaży – Barbara Gadomska i Hanna Jankowska – po 2 tysiące złotych.

Finałową galę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego prowadził Michał Nogaś, a wieczór uświetnił występ Pablopavo i Ludzików. Wydarzenie było transmitowane online – na FB Nagrody oraz na VOD Warszawa.

W niedzielę 29 maja laureat Nagrody Kapuścińskiego spotka się z czytelnikami podczas Targów Książki w Warszawie – rozmowa odbędzie się na scenie głównej i będzie transmitowana na FB Targów.