null

W Nagrodzie Literackiej znów rekord

Drukuj otwiera się w nowej karcie
korytarz, pod ścianami mnóstwo książek ułożonych w stertach, różnokolorowe okładki
Książki zgłoszone do 16. Nagrody Literackiej

859 tytułów zostało zgłoszonych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W tym roku wręczymy ją po raz 16. Książki zostaną nagrodzone w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, komiks i powieść graficzna oraz książka o tematyce warszawskiej.

Jak zwykle najwięcej zgłoszeń było w kategorii proza – aż 336! Do Nagrody Literackiej zostało też zgłoszonych 247 tomów poezji i 196 książek w kategorii literatura dziecięca. 51 tytułów jest w kategorii książka o tematyce warszawskiej, a w najmłodszej kategorii – komiks i powieść graficzna – mamy 33 zgłoszenia. W sumie zgłoszono 859 tytułów (w załączniku lista, w kolejności alfabetycznej), kilka z nich w więcej niż jednej kategorii. 

Odświeżone jury
Na czele jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy stoi Justyna Sobolewska, a w skład gremium wchodzą: Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak oraz – nowy w jury - Piotr Sadzik.

O Nagrodzie
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wielkie wyróżnienie dla autorów i podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. W obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, ale jej historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs na najlepsze polskie książki minionego roku, reaktywowany uchwałą Rady m. st. Warszawy, jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, zaś ostatnim przed wojną - Leopold Staff. 

W 2022 roku, kiedy obchodziliśmy jubileusz 15-lecia Nagrody Literackiej, laureatami i laureatkami byli: Andrzej Stasiuk (proza), Tomasz Bąk (poezja), Katarzyna Jackowska-Enemuo i Marianna Sztyma (literatura dziecięca), Błażej Brzostek (książka o tematyce , Wanda Hagedorn i Ola Szmida (komiks i powieść graficzna) oraz Piotr Sommer (warszawski twórca). 

Załączniki: