null

Nagroda Historyczna dla Anny Wylegały

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
na scenie laureatka Nagrody Historycznej odbiera gratulacje i kwiaty
Gala Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego

Książka Anny Wylegały "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce" (Wydawnictwo Czarne) otrzymała tegoroczną Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Uroczysta gala odbyła się w Bibliotece Narodowej.

Zwyciężczyni otrzymała statuetkę – replikę temperówki patrona nagrody - oraz 50 tysięcy złotych.

Autorka uświadamia nam, jak złożona hierarchicznie i obyczajowo była wieś - mówił prof. Andrzej Friszke, przewodniczący jury Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego.

Otrzymaliśmy książkę, która bardzo wiele nam mówi o społeczeństwie polskim na przełomie wojny i powstawania Polski Ludowej. Książkę, która jest bardzo oryginalną diagnozą sytuacji ówczesnej i wskazuje na jej konsekwencje w formowaniu się nowoczesnego społeczeństwa polskiego także w latach, i może dziesięcioleciach, następnych.

Anna Wylegała to socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W pracy badawczej łączy metodologię nauk społecznych z warsztatem historycznym. Autorka książek „Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich »Ziem Odzyskanych«" i „Był dwór, nie ma dworu", współredaktorka tomu „The Burden of the Past: History, Memory, and Identity in Contemporary Ukraine".

Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych
Ponadto Ołówek, nagrodę przyznawaną przez Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego, otrzymała Katarzyna Surmiak-Domańska za książkę „Czystka".

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego działają w 12 szkołach średnich m.in. w Warszawie, Łodzi czy Krośnie. Ich członkowie i członkinie czytają zgłoszone do konkursu książki i wybierają własnego - niezależnie od jury - laureata lub laureatkę.

„Czystka" to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku. Nie brakuje tu postaci drugoplanowych – poza najbliższą rodziną pojawiają się także ciotka pracująca jako służąca we Francji, wuj z Ameryki i liczni krewni. Ich obecność to tło barwne i nieodzowne, by obraz stał się kompletny, a przeszłość odzyskana.

Organizatorem i fundatorem konkursu jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerami nagrody są Biblioteka Narodowa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Patronem medialnym jest Gazeta Wyborcza.
 

 

Zobacz galerię (2 zdjęć />)

Załączniki: