
30 listopada po raz ósmy zostanie wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród ponad 115 aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła sześcioro finalistów.
Ogłoszenie laureatki lub laureata Nagrody POLIN 2022 nastąpi podczas finału konkursu 30 listopada. Pula nagród wynosi ponad 70 tysięcy złotych.
Nominację do Nagrody POLIN 2022 otrzymali:
Katarzyna Łaziuk, Mińsk Mazowiecki
Sądecki Sztetl, Nowy Sącz
Izabela Sekulska, Mielec
Magdalena Smoczyńska, Rabka
Michał Szaflarski, Czarny Dunajec
Zespół Szkół w Krzepicach, Krzepice.
Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje pozarządowe, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.
Nagroda POLIN jest przyznawana od 2015 roku. Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku.
W ubiegłorocznej edycji konkursu główną nagrodę otrzymał Dariusz Popiela. Wyróżnienia przyznano Indze Marczyńskiej, Urszuli Rybickiej i Urszuli Antosz-Rekuckiej. Nagrodę specjalną odebrał Zbigniew Nosowski.