null

Nagrody 20. Warszawskiego Festiwalu Kamera Dawida

Drukuj otwiera się w nowej karcie
w pomieszczeniu widać osiem kobiet w różnym wieku, kilka ma zasłonięte włosy, przed nimi stoją aparaty na statywach, na pierwszym planie stolik z projektorem
Sabaya i jej kino, kadr z filmu

Znamy tytuły nagrodzone podczas 20. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida. Po zakończonej właśnie kinowej odsłonie festiwalu rozpoczęła się część online, która potrwa do końca listopada na VOD Warszawa.

Tytuły nagrodzonych filmów ogłoszono w Muzeum Polin podczas wieczoru zamknięcia 20. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Oto nagrodzone filmy:

  • Najlepszy dokument krótkometrażowy – Cherry Bone, reż. Evgenia Gostrer
  • Najlepsza fabuła krótkometrażowa – Tatko, reż. Lewis Rose
  • Najlepszy dokument pełnometrażowy – 1341 fotosów o miłości i wojnie, reż. Ran Tal
  • Najlepsza fabuła pełnometrażowa – Sabaya i jej kino, reż. Orit Fouks Rotem
  • Wyróżnienie w kategorii Fabuła pełnometrażowa – Niech nastanie ranek, reż. Eran Kolirin
  • Nagroda specjalna Fundacji Kamera Dawida – Ukos światła, reż. Wojciech Szumowski

Po części kinowej festiwalu, która odbywała się w Muzeum Polin oraz kinie KinoGram, od 21 do 30 listopada wybrane filmy o tematyce żydowskiej są prezentowane na VOD Warszawa. Do obejrzenia m.in film dokumentalny “Ukos światła”, który otwierał jubileuszową edycję Kamery Dawida. 

Ukos światła

Film jest opowieścią o odzyskiwaniu pamięci przez podhalańską społeczność zgromadzoną wokół Dariusza Popieli - kajakarza górskiego, zdobywcy medali mistrzostw Polski, Europy i świata, olimpijczyka oraz założyciela Fundacji Rodziny Popielów Centrum, inicjatora projektu „Ludzie, Nie Liczby”. Dariusz Popiela jest także laureatem Nagrody Polin

Grupa młodych ludzi nie zgadza się na to, by spełnił się hitlerowski zamiar zatarcia żydowskiej historii. Wspólnie prowadzą prace na starym, zapomnianym cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu. Film w reżyserii Wojciecha Szumowskiego dokumentuje proces przywracania godnej pamięci o ludziach, którzy tam żyli.