null

Najlepszy reportaż roku wybrany!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Ewa Rogala

Jessica Bruder odebrała Nagrodę im. R. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2020 roku, czyli książkę „Nomadland. W drodze za pracą” (Wydawnictwo Czarne), w tłumaczeniu Martyny Tomczak.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w sobotę 11 września w stołecznym Teatrze Studio. Do Polski przyjechały wszystkie finalistki: Jessica Bruder z USA, Eliane Brum z Brazylii, Jenela Kostiuczenko z Rosji i Matilda VossGustavsson ze Szwecji, a dołączyła do nich piąta nominowana, mieszkająca w Warszawie Karolina Sulej. Gala, którą uświetnił występ duetu Mela Koteluk & Bartek Wąsik, była transmitowana online.

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano, Elżbieta Sawicka, w obecności sekretarzyni Marii Krawczyk, przyznało Nagrodę za najlepszy reportaż 2020 roku Jessice Bruder za książkę „Nomadland. W drodze za pracą” w tłumaczeniu Martyny Tomczak, opublikowaną przez Wydawnictwo Czarne. „Bruder odsłania prawdę, od której już nie można odwrócić oczu” – podkreśliła w laudacji przewodnicząca jury, Katarzyna Surmiak-Domańska,

Autorka najlepszego reportażu otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a jej tłumaczka – 20 tys. zł. Wszystkim finalistkom przyznano nagrody w wysokości 5 tys. zł, tłumaczkom i tłumaczowi reportaży, które znalazły się w finałowej piątce ‒ po 2 tys. zł.

Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką, współpracowała z New York Times’em, pisała m.in. dla Washington Post, New York Magazine, Guardiana.  Wykłada na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, którego jest absolwentką. Pracując nad „Nomadland” spędziła 3 lata w podróży, a towarzysząc swoim bohaterom i bohaterkom przemierzyła łącznie 24 tysiące kilometrów.