null

"Nazywam się Anna Walentynowicz" w MIK

Drukuj otwiera się w nowej karcie
13.12.2023 19:00 - 13.12.2023 20:30
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
Grafika zapowiadająca spektakl "Nazywam się Anna Walentynowicz" w Mazowieckim Instytucie Kultury

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na monodram Agnieszki Przepiórskiej "Nazywam się Anna Walentynowicz". Po przedstawieniu - rozmowa z twórczyniami spektaklu oraz z autorką i autorem książki "Walentynowicz. Anna szuka raju". Rozmowę poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska.

"Nazywam się Anna Walentynowicz" to opowieść o robotnicy Stoczni Gdańskiej, współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych, która uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach w powojennej Polsce. Urodziła się w małej, ukraińskiej wiosce. Z powodu biedy w wieku dwunastu lat musiała iść na służbę do pobliskiego majątku. W 1950 r. związała swoje życie ze Stocznią Gdańską, najpierw jako spawaczka, potem suwnicowa.

Poznała Lecha Wałęsę, Edwarda Gierka, Jana Pawła II i George’a Busha. Była więziona, zwalniana i inwigilowana. Dla wielu stała się legendą, bohaterką Sierpnia 80, inicjatorką Solidarności. Magazyn „Time” nazwał ją „matką polskiej niepodległości” i nadał tytuł Kobiety Roku 1980. Mówiono o niej „niezłomna”, „uparta” i „ambitna”. Podziwiano ją i piętnowano. Przez całe życie zmagała się z osamotnieniem, skrywając przed światem wiele tajemnic. Dlaczego zataiła prawdziwą metrykę i zmieniła wyznanie? Co przeżyła w czasie wojny? Z czym się musiała mierzyć jako samotna matka w komunistycznych realiach? Kogo kochała? Komu ufała? O czym marzyła? I wreszcie, jaki był najszczęśliwszy dzień w jej życiu?

Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenariusz: Piotr Rowicki
Występują: Agnieszka Przepiórska, Anna Gryszkówna.

Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury.