null

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie podświetlonego ekranu na tle którego widać dłonie osoby w rękawiczkach trzymającą klisze ze zdjęciami z powstania w getcie warszawskim
Odnalezione klisze ze zdjęciami Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego

Wystawa czasowa "Wokół nas morze ognia", 11. edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w sześciu miastach Polski, międzynarodowe konferencje popularnonaukowe, warsztaty z Loesje, działania artystyczne w plenerze – to tylko wybrane wydarzenia, które w 2023 r. Muzeum POLIN przygotowało w ramach całorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Program tegorocznych obchodów zaprezentowano na konferencji prasowej w Muzeum POLIN. Dostępny jest on na stronie Muzeum.
W konferencji wzięli udział:

  • Marian Turski - Przewodniczący Rady Muzeum;
  • Zygmunt Stępiński - Dyrektor Muzeum;
  • Piotr Wiślicki - Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce;
  • Zuzanna Schnepf-Kołacz - Kuratorka wystawy "Wokół nas morze ognia";
  • prof. Jacek Leociak - konsultant wystawy;
  • Maciej Grzywaczewski - syn Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego, który wykonał zdjęcia podczas powstania w getcie warszawskim.

Osiemdziesiąt lat temu

19 kwietnia 2023 r. przypadnie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
W dniu wybuchu powstania, w święto Pesach, na terenie getta przebywało 50 tysięcy osób. Byli wśród nich 20-letni Mietek Pachter, 21-letnia Mira Piżyc i 11-letnia Helena Kuczer (Krystyna Budnicka). Nie należeli do bojowców – jak wielu innych zamieszkujących getto. Ich cichy opór był jednak tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku. Co stało się z dziesiątkami tysięcy osób, które w trakcie powstania zeszły do podziemi i przez wiele dni pozostawały nieuchwytne?

Nie bądź obojętny

Wydarzenia organizowane przez Muzeum POLIN, takie jak wystawa czasowa „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”, cykl spotkań z potomkami Ocalałych, czy doskonale znana warszawiakom i warszawiankom Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, przypomną historie tych, którzy pomimo rozpaczy, samotności, głodu, pragnienia i strachu walczyli o każdy kolejny „dzień, godzinę, minutę”. Zróżnicowany, całoroczny program Muzeum poruszy także treści aktualne współcześnie, stawiając pytania o naszą przyszłość.

W 80. rocznicę pragniemy uczcić pamięć osób, które poniosły śmierć w getcie warszawskim i posłuchać opowieści Ocalałych. Nasz program w 2023 roku pozwoli również przyjrzeć się krytycznie historii, a wreszcie – spojrzeć na współczesność i w przyszłość. Dokładnie tak, jak radził Marian Turski 27 stycznia 2020 roku. Przypomniał wówczas przesłanie swojego przyjaciela Romana Kenta: „Nie bądź obojętny”, zwane XI przykazaniem.

– mówi Marta Sarnowska, koordynatorka programu Muzeum POLIN.

Unikatowe kadry

Po blisko 80 latach, na początku grudnia 2022 roku w rodzinnych zbiorach zostały znalezione oryginalne klisze fotograficzne z powstania w getcie warszawskim ze zdjęciami Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego.

Klisza zawiera komplet zdjęć wykonanych w czasie powstania w getcie warszawskim przez Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego, który w czasie wojny służył w Warszawskiej Straży Ogniowej. Niemcy skierowali strażaków do płonącego getta – mieli pilnować, żeby pożar nie przenosił się na domy po stronie "aryjskiej". Wówczas dwudziestotrzyletni strażak wykonał zdjęcia.

Więcej informacji na temat odnalezionych klisz znaleźć można na stronie Muzeum POLIN.