null

Żegnamy Alicję Kapuścińską (1933-2022)

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: fot. Leszek Napiontek

Nie żyje Alicja Kapuścińska. Była lekarką i żoną najbardziej znanego w świecie polskiego reportera, strażniczką pamięci o jego dorobku. Sprawowała honorowy patronat nad Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Kilka dni temu - 4 marca - obchodziła swoje 89. urodziny. Tego samego dnia minęło 90 lat od urodzin Ryszarda Kapuścińskiego. 

Byli małżeństwem od 1952, a poznali się w czasach studenckich, na Uniwersytecie Warszawskim. Ryszard Kapuściński przeniósł się z polonistyki na historię, pani Alicja studia historyczne zmieniła ostatecznie na medycynę. Po studiach rozpoczęła pracę w Klinice Dziecięcej Akademii Medycznej, gdzie działała aż do emerytury. 

Ryszard Kapuściński zmarł w 2007 roku, ale pani Alicja zawsze powtarzała, że nie czuje się wdową, bo wciąż ma dużo do zrobienia, dbając o jego spuściznę i pamięć o nim. Dopóki pozwalało na to zdrowie, była aktywna i wypełniała swoją misję. Wypełniając testament męża, zrealizowała jego marzenie o ufundowaniu stypendium dla młodych twórców reportażu. 

Pani Alicja od początku gorąco kibicowała też Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego. Dopóki było to możliwe, gościła na kolejnych galach Nagrody i urodzinach Reportera. W bibliotece miała wszystkie książki nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.